3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

V6R2010x: Daha Fazla Açıklık ve Daha Az TCO ile Yüksek Edinim

Mart 24th 2011 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V6 Makaleleri

V6, iş akışını bölmeden bir şirketin çalışma süreçlerini sürekli olarak geliştirebilme imkânı sunmaktadır.Dünya çapında yaklaşık 250 müşterisi, birkaç gün içinde gerçekleştirilen uygulamalar ve memnun edici toplam mülkiyet maliyeti (TCO) sonuçları ile, Dassault Systèmes’ın açık V6 platformu dünyada ilk kez PLM 2.0. adına dağıtım yapan şirket olarak başarısını ilerletmektedir. Bu ilerleme en son çıkan V6R2010x. ürününün hızlandırılması amacını taşımaktadır. V6R2010x. ürününün çıkarılması kapsamında DS, V6 Application Programming Interfaces (APIs) (Uygulama Programlama Arayüzleri) DS ekosistemindeki 6.500’den fazla geliştiriciye sunmuştur.

API’ların sunulması sayesinde, geliştiriciler çevirim içi PLM 2.0 uygulamaları hazırlayabilecek, tüm endüstrilerde daha fazla kullanıcıya portfolyonun daha hızlı bir biçimde genişletilerek sunulmasını sağlayacak bir çoğaltıcı etkisi yaratabilecekler.


V6R2010x. ürününün piyasaya sürülmesi ile birlikte tüm bunların yanında, uzman olmayan kullanıcılar ile yeni orta-piyasa veri yönetim aktarımını ilgilendiren yetenekler için, hemen hemen bütün endüstrilerdeki yeni yada mevcut PLM kullanıcıları için özel olarak hazırlanmış paralel olmayan açıklık, aktarım ve kullanım kolaylığı sunan çok sayıda “canlı” ürün de piyasaya sürülmüştür.

Piaggio Aero Industries Şirketi’nin CIO’su Robert Zuffada konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Kullandığımız V6 çözümü yalnızca iki gün içerisinde kuruldu. İtiraf etmeliyim ki, bir yerde mutlaka bir aksaklık çıkacağını düşünüyordum. Ancak uygulama beklenenin de üstünde düzgün çalıştı. Her bir eğitim için yalnızca bir gün yeterli oldu. Kurulum prensibimiz aşama aşama ilerleyerek tüm konu ve ilgili bilgileri kullandığımızdan emin olmak üzerineydi. Çözümleri kullanabilmedeki hızımız gerçekten inanılmazdı.”

CIMDATA: V6 KULLANICILARI DAHA DÜŞÜK TCO ELDE EDEBİLİYOR

Piaggio’nun deneyimi CIMdata’dan alınan, V6 kullanan şirketlerin toplam mülkiyet maliyetinde ciddi anlamda düşüş sağlayabildiğini belgeleyen yeni raporun bulgularıyla tutarlıdır. V6’nın hizmet odaklı yapısı (service-oriented architecture/SOA) bu tasarrufun gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. CIMdata raporunun içeriği şu şekildedir: “V6’da, PLM çözümleri çalışırken yöneticiler tüm veri modellerini, ortak veri tabanı şemasını ve tüm kullanıcı arayüzlerini güncelleyebilirler. Bu da bakım maliyetleri düşürerek çalışmadaki olası kesintileri minimum seviyeye indirir.” CIMdata raporunda aynı zamanda, V6’nın, üretim akışını kesintiye uğratmadan bir şirketin iş süreçlerinin sürekli olarak evrim geçirebilmesini de sağladığı belirtilmiştir.
CIMdata, V6 kullanıcılarının IT işlemlerinde %83, IT geliştirmelerinde %5-25, IT altyapısı ile yazılımında ve eğitim maliyetlerinde %10-50’e varan tasarruf sağladığını ortaya koymaktadır.

CIMdata tarafından belirtilen diğer TCO avantajları arasında V6 ekibindeki ürünler üzerinde entegrasyon sağlama, tek bir mantıksal veri deposu ile çalışabilme, uyarlama ve veri göçüne yardımcı araçlar, konfigürasyon araçları ve tüm yetenekler arasında kullanılacak tutarlı bir arayüz yer almaktadır. CIMdata, V6 kullanıcılarının IT işlemlerinde %83, IT geliştirmelerinde %5-25, IT altyapısı ile yazılımında ve eğitim maliyetlerinde %10-50’e varan tasarruf sağladığını ortaya çıkarmıştır.

ENTEGRASYON VE GEÇİŞ KOLAYLIĞI

V6’nın açık platformu ve hizmet odaklı yapısı, kullanıcılara girişim uygulamaları ve CAD, ERP, CRM gibi diğer veri kaynakları ile entegrasyon kurabilmek, uygulamalarını kayıt süresinde tamamlayabilmek için benzersiz bir esneklik sunar. Bu sayede bütün endüstrilerdeki V6 kullanıcıları, DS ile birlikte geçiş kolaylığından yararlanabilirler.

Babcock & Wilcox Power Generation Group A.Ş. uygulama müdürü Gary Streiner konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Net bir yol izleyen V6R2009 uygulama ekibi, V6R2009’u büyütmenin iş dünyası için sağlayacağı avantajı çabucak fark edebilmiş ve kullanıcılara performans gelişiminde ciddi katkıları bulunan yenilikler sunmuştur.”

PLM’Yİ YENİ ÇEVRELERE TANITMA

Bir yenilik ekosistemini bütünüyle kullanabilen PLM 2.0 ile uyumlu V6R2010x sürümü, PLM’yi tamamıyla yeni kullanıcı topluluklarına sunmuştur. V6 Live Distiller ürünü, tek bir klikle hafif 3D (üç boyutlu) modellerini 3DVIA.com adresinde yayınlayarak PLM takımlarını tüketicilerin kullanımına sunmuştur.  V6R2010x, aynı zamanda uzman olmayan kullanıcılar için yeni çözümler de içermektedir. Bu çözümler arasında montaj ve üretim araçları simülasyonu için tasarım ürünleri sunan DELMIA Live, belirgin, açık ve gerçekçi termal simülasyonlar için hazırlanmış SIMULA DesignSight Thermal ürünü yer almaktadır. V6R2010x, aynı zamanda CAD kullanmayan uzmanlar için hazırlanmış CATIA Live Shape ve SIMULA DesignSight Structure gibi daha önceden duyurulan ürünleri de geliştirmektedir.

Yeni endüstri çözümleri arasında Regulatory Affairs (Düzenleme İşleri) için ENOVIA Life Sciences Accelerator; moda sektörü için elbise hazırlama ve materyal yönetim yetenekleri; CPG için çizim, paket program ve formül işbirliği için entegre bir platform; CATIA Circuit Board Design’ın yeni ECAD/MCAD işbirliği işlevi yer almaktadır. DS’ın son derece dikey çözümlerinin hızı, aynı zamanda endüstride çalışma süreçleri kapsamındaki DS yazılım ortaklarının katkıları ile açık API’lar (Uygulama Programlama Arayüzleri) tarafından da geliştirilecektir.

Tüm bunlara ek olarak V6R2010x, DS orta piyasa PLM Express ürününü, tam donanımlı bir işleme CAD/CAM çözümü ve interaktif 3D (üç boyutlu) teknik resim yetenekleri ile geliştirerek piyasaya sunmuştur. Orta piyasa müşterileri, aynı zamanda V5 ENOVIA SmarTeam veri yönetimi işlevlerini kolaylıkla V6 PLM Express uygulamalarına geçirebilme avantajından da faydalanırlar.

Dassault Systèmes, Products Research & Development (Ürün Araştırma ve Geliştirme) bölümü kıdemli başkan yardımcısı Dominique Florack, konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “V6R2010x platformu, kullanıcıların şirketleri ya da çevirim içi diğer topluluklarla iletişim kurabilmelerini sağlayan yeni ve benzersiz yetenekler sunar. V6R2010x sayesinde kullanıcılar ortak internet araçlarının kullanım kolaylığı ile endüstriyel şirketlerde gerekli olan kontrolü sağlayarak IP ve 3D (üç boyutlu) deneyimlerini oluşturup paylaşabilirler.”

BÜYÜYEN V6 AİLESİ

V6, hemen hemen bütün endüstrilerdeki kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmış; ve daha şimdiden pek çok şirketin odak noktası haline gelmiştir. Platformun bilinen kullanıcıları arasında: Piaggio Aero Industries and Eaton (havacılık); Babcock & Wilcox Power Generation Group, Oceaneering Stork GLT (enerji); Skanska (yapı); Procter & Gamble (CPG); novero, Nikon ve Lexmark (ileri teknoloji); Guess?, Under Armour ve Trent Ltd. (giyim); Hoffman Enclosures (endüstriyel donanım); Johnson Controls, Great Wall Motors, Optimal Energy ve Renault (otomotiv); Beckman Coulter (yaşam bilimleri); MEYER WERFT (gemi yapımı); Dialog Semiconductor ve INSIDE Contactless (yarıiletkenler); ve TÜV Rheinland (firma hizmetleri)  yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için:
R2010x’deki işlevsel yeniliklerin tam listesi için:
www.3ds.com/V6

CIMdata V6 TCO raporunu indirmek için:
www.plmv5.com/v6

Kaynak (Source) : www.3ds.com
Orjinal metin (Original text) : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/
Orjinak çeviri : www.3dcatia.com


Subscribe

Share
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Uzman olmayan kullanıcılar için gerçekçi simülasyon çözümleri ve çığır açan doğrudan-tasarım yeteneklerine ek olarak orta piyasa şirketleri ve küçük takımlar için özel olarak hazırlanmış bir yenilik ile, V6 Release 2010 çözümü, PLM 2.0 – herkes için -çok büyük yeni bir kullanıcı kitlesi için- PLM Online çözümünün piyasaya sürülmesini sağlıyor. The [...]

Onceki Yazilar

“Kullandığımız entegre DS PLM çözümü, tüm süreç boyunca iletişimimizi sürdürebilmemiz konusunda son derece faydalı olmuştur.” GKN Havacılık Firması NC Programlayıcısı, Tonya COLE. GKN Havacılık Firması, kompleks bileşen ve metal parçaları ile uçak montajlarında uzmanlaşmış başlıca Tier 1 uçak parçası tedarikçilerinden birisidir. Şirket ilk ana bileşen kanat direği, ilk fan içeriği [...]

Sonraki Yazilar