3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Urban AO Firması CATIA ile High-Profile Projects Ödülüne Layık Görüldü

Aralık 30th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

Yıllar önce, New York’taki Urban A&O Mimarlık Firması’nın kurucusu Joe MacDonald; (her bir tekrarın farklı şekilde gerçekleştiği) özyinesiz bir tutum içinde tekrarlanan, tek bir üniteye bağlı mimari kalıpları ile, Harvard Üniversitesi Graduate School of Design tarafından ödüle layık görülmüştür.

Ancak, bu özyinesizlik (tekrarlanmama durumu), matematiksel tanımlamalardan yoksun görüntüleme araçlarının haricinde gerçekleşmektedir. MacDonald, aradığı cevabı, tek tabanda yüzeysel ve gerçek biçimlendirme özelliklerinin özgün bir birleşimini sunan, güçlü bir 3D çözümü, Dassault Systèmes, CATIA yazılımında bulmuştur.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia2

A&O’ nun; diğer mimarların yalnızca hayal edebileceği yapılar tasarlayıp inşa etmesini sağlayamakla birlikte, altı senelik bir firma olarak, San Francisco, Golden Gate Park’taki California Academy of Sciences müzesinde sergilediği Water Planet (Su Gezegeni) sergisi gibi projelerle, ona tanınmış projeler ödülünü kazandırarak bu firmanın gizli silahı haline gelmiştir.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia3

GÖRÜNTÜLEMEDEN BİÇİMLENDİRMEYE GEÇİŞ

Bilinen 3D görüntüleme araçları, tasarımdan yapıma geçişte gerekli olan matematiksel işlevleri içermez. Yapıma geçebilmek için mimarlar, proje belgeleri hazırlarken, çalışmalarını ilk olarak bir mühendislik programı aracılığıyla, daha sonra da bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) ile dışarıya satmak zorundadırlar. Veriyi dönüştürme süreci çok zaman alır ve bu süreçte bir değişimin etkilerini aynı anda hem tasarım hem de yapım aşamasında değerlendirebilmek imkansızdır.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia18

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia1

CATIA’nın taslağı temel alan biçimlendirme ve belgelendirme araçları ile güçlü yüzeysel üretim kabiliyeti ise bunun aksine, tek bir çevrede taslaktan yapıma geçiş için gerekli tüm işlevlerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece zamandan tasarrruf edilir ve biçim, işlev, inşaa edilebilirlik, maliyet ve daha fazlasıyla ilgili değişimlerin etkileri hemen değerlendirilebilir. Buradan çıkarılacak sonuç ise, artık mimarların eskiye kıyasla çok daha kaliteli tasarımlar hazırlayabilecek olmalarıdır. MacDonald, New York, Storefront for Art and Architecture’da yer alan bir paravan olan Bone Wall (Kemik Duvar)’u hazırlarken bu yeteneklerden faydalanmıştır. ‘Bone Wall parametrik biçimlendirme ile, normalde birbirine zıt iki amaç için çalışan tasarım ve işlev dünyasının en iyilerinin yaratılabileceğini gösteren bir deneyimdi.’

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia10

WATER PLANET (SU GEZEGENİ) SERGİSİNİN TASARIMI

MacDonald, Steinhart Akvaryumu’nun merkezi çevresi, Water Planet’i tanımlayan duvarları ve adaları, okyanus akıntılarına benzeyen dış hatlarla tasarlarken, CATIA yazılımını kullanmıştır. MacDonald, aynı zamanda bu duvarlarla adaların kompleks dış yüzeylerini oluştururken de CATIA’dan faydalanmıştır. Kompleks yüzeyleri oluklar aracılığıyla tanımlamış ve bu büyüleyici şekilleri yaratabilmek için kontrol noktaları oluşturmuştur. Bu yazılım, geri planda matematiksel tanımlamalardan faydalanmaktadır.

MacDonald daha sonra bu şekilleri kopyalamış ve kontrol noktalarını daha farklı şekiller yaratmak için kullanmıştır. İlginç iddialardan biri ise iki metrelik (altı fit) bir fıskiye suyu balık tankına boşaltan hortum gösterisidir. Hortumun tanktaki fıskiyenin seyircileri ıslatmaması için tam olarak, sağlam bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Urban A&O Mimarlık Firması’nın Tasarım Müdürü (Yöneticisi) Frank Melendez, fıskiyenin hızını biliyordu ve hedefe doğru bir şekilde ulaşabilmesi için gerekli açıları elle hesapladı. Daha sonra hortumu tasarımın içine doğru bir şekilde yerleştirebilmek için gerekli mekanik detayları da CATIA kullanarak hesaplarıyla birleştirdi.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia11

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia14

YAPIM AŞAMASINA GEÇİŞ

“Projenin başından beri hangi materyalleri kullanmamız gerektiğini ve duvarlarla adaları nasıl yapacağımızı düşünüyoruz.” diyen MacDonald açıklamasına şu sözleri ekledi: “Fiberglas kullanmayı öneren meslekdaşlarımızla bir otomotiv tasarım atölyesi üzerinde konuştuk.” Urban A&O Mimarlık Firması IGES dosyalarını ihraç ederek tektip çalışan bir firmaya göndermiştir.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia5

CATIA geometrisi, yoğunluğu yüksek köpüklerden belirli kalıpları işlemek ve köpüğün etrafındaki fiberglası depolamak için kullanılmıştır. Fiberglas duvar bölmeler, kaya duvarları Urban A&O Mimarlık Firması tarafından sağlanan IGES dosyalarından bir su fıskiyesi ile örtmek için sonradan eklenmiştir.

urban_akvarium_akvaryum_3catia_catia7

2008 Eylül’ünde açılan Water Planet sergisi, firmanın hareketliliğine çoktan katkıda bulunmaya başlamıştır. MacDonald Urban A&O firmasının kendi şöhreti altında dinlenmektense CATIA’yı şu amaçla kullanacağını belirtiyor; “bir projeyi hem anlayıp hem de gerçekleştirmemizi sağlayan, gitgide artan karmaşıklık ve hassasiyeti eşsiz tasarım ve üretim teknolojisinin bir sonucu olarak keşfetmeye devam etmek için..

Tek bir ortamda serbest tasarım şekilleri, parametrik biçimlendirmeler ve inşaa edilebilir taslaklar hazırlamamızı sağlayan CATIA diğer firmaların asla karşılaştıramayacağı benzersiz özellikler sunar.’
ASCENDBRIDGE (Yükselen Köprü)’a ODAKLANMAK

MacDonald, firmanın veri tabanlı biçimlendirme teknolojisinde iyileştirmelere gitmesine yardımcı olacak eğitimi sağlayarak, AscendBridge Çözümleri AŞ. Ye, Dassault Systèmes, Urban A&O Mimarlık Firması, katma değer satıcısına kredi vermektedir. Konuyla ilgili “Parametrik biçimlendirme tahmin edildiğinden daha büyük bir değişimdir.’ açıklamasında bulunan MacDonald sözlerine şunları eklemiştir; “Ofisimizde, gelişen CATIA verisi kullanılırken, AscendBridge teknolojisi ciddi anlamda kolaylıklar sağlamıştır.

akvaryum-copy

Kaynak (Source) :
Dassault Systemes, www.3ds.com
Urban A&O, www.urbanao.com
Orjinal metin (Original text) : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/

Subscribe Share/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

“CATIA, küçük ekiplerin, yalnızca birkaç ay içerisinde, baştan uca mükemmel bir araç tasarım ve mühendisliği yapmalarına imkan tanıyarak, otomobil sektöründe bir devrimi gerçekleştirmiştir.”Nathan Armstrong, Motive Endüstrileri’nin Başkanı Motive Endüstriler, çığır açan araç yapımcılarının mükemmel tasarım görüşlerini üretilebilir otomobillere dönüştürmelerine yardımcı olan, Kanada’ya özel bir tasarım ve mühendislik şirketidir. Yakın dönemdeki yüksek profilli bir proje de, [...]

Onceki Yazilar

3D CATIA modelleri kullanarak, 3DVIA Composer ile canlandırılmış askeri araçlar üretmek, ürün yaşam süresi boyunca daha düşük maliyetler sunarak daha güvenilir bir hale gelmiştir. Bombaya Dayanıklılık- Hampshire, Amerika merkezli, Creation şirketi, Applied PLM Çözümleri tarafından desteklenip tedarik edilen Dassault Systèmes PLM teknolojisi kullanarak, çeşitli araç tasarım ve mühendislik hizmetleri sunar. Şirket son zamanlarda, BAE ve [...]

Sonraki Yazilar