3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Planetech Toplam Üretim Süresini PLM Sayesinde Azaltıyor

Temmuz 30th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

Planatech, bot yapım ve gelişim süreçlerini ilerletebilmek amacıyla, CATIA Analiz ve parça çözümleri için CATIA gibi CATIA modelleri kullanır. Görsel testler sayesinde Planatech, fiziksel prototiplere olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Böylece, tasarım güvenilirliği artarken, bu yenilik sayesinde, üretim süresi %30’a varan oranla azalır.

scr_sea_farer_news_catia_3d

1989’da, Rigid Inflatable Boats (RIBler) (Esnemeyen Şişirilebilir Botlar) tasarımcısı olarak kurulan Athens temelli Planatech, tekrar tasarlanabilir motorlu botların tüm tasarım-üretim süreçleri faaliyetlerini genişletmiştir, bu da firmanın, Yunanistan’daki RIB’lerin lider üretici firması haline gelmesini sağlamıştır. Planatech, senede, yaklaşık 40 çalışanıyla, uzunlukları 6-12m arasında değişen, ortalama 200 adet bot üretir. Bu alandaki uzmanlığı, şirkete Yunanistan’da, diğer bot şirketlerine Planatech’in, RIBler için, tasarım ve üretim hizmetlerini talep etmelerine ilham kaynağı olan sağlam bir ün kazandırmıştır. Planatech, yeni ürünlerin hemen tasarlanması gereğinden başlayarak kaliteyi bozmadan kullanılabilen bağlama araçlarıyla, çok sayıda yenilik getirmiştir.

SIRALI SÜREÇ KAPSAMI

Planatech, CATIA’yı, ürün mühendisliğini- başlangıç özelliklerini belirlemeden üretime kadar- tam olarak entegre bir biçimde desteklediği için tercih etmiştir. Planatech’in gelişim süreci, CATIA’nın ileri düzeydeki yüzey yetenekleri ile, botun iskelet tasarımıyla başlar. İskelet tasarımı, daha sonra tüm parçaların 3D ile tasarlanması için kullanılır.

RIB, sağlam bir gövde ile aşırı miktarda su alırsa batmaması için küpeşteye yerleştirilmiş şişirilebilir bir tüpten oluşur. Şişirilebilir tüp, çok sayıda plastik kağıdın birbirine bağlanıp tekrar düzeltilmesinin ardınan CATIA’nın yüzey düzeltme yetenekleri ile kesilerek oluşturulur. Planatech, CATIA Composite Design (CATIA Parça Tasarımı) ve RIB başlangıç tasarımı ile bot gövde tasarımı için parça kütüphanesi kullanır.

Tasarımcılar, CATIA Analiz yeteneklerini yapı sağlamlık ve bozulmasıyla ilgili görsel testlerin gerçekleştirilmesinde kullanır. Planatech, Teknik işler müdürü, Angelos Protopsaltis “CATIA ile, -hepsi bir arada- entegre bir çözüme sahibiz. Veri yada sistemleri değiştirmemize gerek kalmıyor.” açıklamasında bulunmuştur. Tasarımcılar, CATIA’nın ergonomik analiz yeteneklerini bir insanın bot içinde nasıl rahat hareket edebileceği üzerinde çalışmak için kullanırlar. Bot tasarımının en son kabul gördüğü şekilden sonra, araçlandırma işlevini yerine getirip, rota yada bot parça ve kalıpları için odun ve poliester gibi materyalleri kesmede kullanılan NC makinalarını belirlemede tercih edilen, rakamsal kontrol (NC) kodlarını oluşturulur.

DUYARLILIK İÇİN BÜYÜK KATKI

CATIA Analysis, tasarımcılara bir parçanın gerçek işletim koşulları altında hata verebileceğini gösteren gerçekçi bakış açısı kazandırmak için tasarım süreci boyunca kullanılmaktadır. Angelos Protopsaltis yaptığı açıklamada şu sözleri kullanmıştır: “Bot yapımında kompoze parçalar kullandığımız için, materyal deformasyonu, bozulma ve metal yorulması; şekil, boyut, sertleştirilmemiş bölgeler, bükülme gibi tasarım faktörlerinin büyük etkisi altındadır. Bu yüzden bota yakıt tankları gibi malzeme eklemeleri yapma konusuna özel önem vermemiz gerekir. CATIA Analysis kullanarak, botun nerede ve nasıl ekstra yük konusunda sıkıntı yaşayacağını görebilmek için, tüm yapıda dinamik yükleme çalışmaları gerçekleştiririz ve bu da, bota yakıt tanklarını en uygun şekilde yerleştirebileceğimiz tasarımı yapmamıza yardımcı olur.”

Planatech mühendisleri de aynı zamanda, müretttebat güvenliğini göz önünde bulundurak, bot yapımında ayrıntılı görsel testler gerçekleştirmiştir. Örneğin; dış motorlu yapılar veya iç/dış motorlu yapıların iç yapısı için travers (bot gövdesinin arka tarafı) tasarımları. Angelos Protopsaltis’in konuyla ilgili sözleri şu şekildedir: “CATIA Analysis sayesinde, artık detaylı prototipler yaratmak zorunda değiliz; çünkü görsel olarak doğru basınç testlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Bununla birlikte, yenilikçi tasarım fikirlerini daha hızlı gerçekleştirebiliyor ve üretim sürecini %30’a kadar azaltabiliyoruz.”

SCORPION 10M RIB MODELİYLE ZAMANDAN TASARRUF

a1_scr100_catia1

Planatech, CATIA ile yeni bir Scorpion 10 metrelik RIB tasarlamış ve CATIA’nın bütün parçaları çeşitli konfügürasyonlarda montajlayabilme özelliklerinde faydalanmıştır. Bu sayade Planatech müşterilerine farklı seçenekler sunabilmektedir. Bununla birlikte, istenen kalıbın profil ve şeklini oluşturabilmek için kullanılan tüm tapalar da CATIA ile tasarlanıp yapılmıştır. CATIA Analysis, yapı sırasını tanımlamada kullanılmış ve bu sayede elde edilen ürünün kalitesi iyileştirilmiştir.

>> “Yalnızca bir mühendisin bilgisine dayalı eski gelişim prosedürlerimizden kurtulduk ve böylece, Scorpion gelişim sürecini %25’e varan oranla arttırabildik.”
Teknik İşler Müdürü, Angelos Protopsaltis

b1_scr100_catia1

c1_scr100_catia

Planatech, ENOVIA SmarTeam modelini tasarım ve tasarım bilgisi yönetimi için kullanmayı düşünüyor. RIB’lerin tasarım, test ve üretim yönemtimi için kullanılacak ENOVIA SmarTeam modelini ERP sistemi ile bağlayabilirler. Planatech, eski gövde tasarımlarını, bir lazer aletiyle kopyalayarak yeniden tasarlayıp geliştirecek ve bu tasarımları, CATIA’nın hızlı prototiplendirme çözümleri ile CATIA’ya alacak.

Planatech Hakkında

2007’den bu yana, Planatech, Yunanistan’da, İtalyan ve Amerikan yat imalatçıları; Sciallino ve Back Cove Yachts firmalarını temsil etmektedir. Bu iki şirket, yat yapımında, ileri teknoloji ile geleneksel yöntemleri birleştirir. Planatech, kendi markası altında şişirilebilir bot tasarım ve yapımının yanı sıra; Britain’s Scorpion Ribs ve the Italian Asso gibi bot tasarımında dünyanın en prestijli isimlerinden olan firmalarla işbirliği yapmaktadır.

Kaynak (Source) :

Dassault Systemes, www.3ds.com

Planatech S.A., www.planatech.gr

Exchange3d, www.exchange3d.com/

Orjinal Metin (Text) : www.3ds.com/contactmag-extra

Subscribe Share/Save/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Catia V5′in analiz kabiliyetleri temel Doğrusal Olmayan ve Termal Analizi de İçerecek şekilde genişletildi. Bir Dassault Systèmes gerçekçi simülasyon markası olan SIMULIA artık Doğrusal Olmayan Yapı Analizi (Nonlinear Structural Analysis (ANL)) ve Termal Analizi (Thermal Analysis (ATH)) de sunmaktadır. Bu ürünler; tasarımlarını tam olarak ölçmek isteyen ve bu tasarımların gerçek hayattaki performanslarını hızlıca ölçmek isteyen [...]

Onceki Yazilar

Çek frezeleme ve rotasyon uzmanı olan SCHIEBEL s.r.o. firması, yalnızca üç aydır CATIA PLM Express ve 3DVIA Composer modellerini kullanmaktadır. Bu kadar kısa bir süre içerisinde dahi modellerin sağladığı faydalar, o denli geniş kapsamlı olmuştur ki, şirket şuan kısa dönemli bir hedef olarak PLM uygulamasını kullanmaya başlamıştır.

3DVIA Composer

3DVIA Dassault Systèmes’ın 6 markası arasında en yeni [...]

Sonraki Yazilar