3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Petty Motorsports PLM ile Hızını %50 Arttırdı

Nisan 29th 2010 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Richard Petty Motorsports görevlileri NASCAR’daki klasik avantaj kaynağı olan mekanik yeteneğin mühendislik üstünlüğü tarafından bastırıldığı görüşündeler. DS PLM, şirket başarısındaki esas unsurlardan biri haline gelmiştir. Başarımızın kaynağı zamanlama açısından piyasaya göre hareket etmek ve bunu yaparken en uygun maliyeti kullanmaktır. Dassault Systemes PLM, bu başarının vazgeçilemez bir parçasıdır.

nascar_3dcatia_3

Richard Petty Motorsports, Mühendislik Hizmetleri Müdürü, Tommy Wheeler NASCAR yarışlarının rekabetçi dünyasında birinci ile sonuncu arasındaki fark takip turu başına saniyeden bile daha kısa bir ana bakmaktadır. Yarış arabasındaki ufak çaplı gelişmeler bile varış çizgisindeki başarıya yardımcı olabilir. Ancak, bu gelişmeler ışık hızında gerçekleştirilmelidir- çünkü arabaların geliştirilmesinde deneme ve yanılma için zaman yoktur. NASCAR’ın en başarılı iki takımı olan Gillett Evernham Motorsports ve Petty Holdings tarafından 2008’de oluşturulmuş Richard Petty Motorsports, bu nedenle spor dünyasının en fazla mühendislik merkezli kuruluşlarından biri arasında yerini almaktadır.

nascar_3dcatia_2

Yarışmanın yardımcı başkanı ve idare müdürü olan Mark McArdle, konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Gerek yarışma için gerekse mühendislik bakımından daha ileriye gidebilmek, daha iyi teknolojiyle daha hızlı ilerleyebilmek için takımlarımızı devamlı olarak teşvik edebilen bir ‘açık teker’ zihniyetine sahibim. CATIA, ENOVIA SmarTeam ve DELMIA teknolojilerini kapsayan Dassault Systèmes Ürün Yaşam çevrimi Yönetimi (Product Lifecycle Management) başarı odaklı mühendislik stratejimizin ciddi anlamda önem taşıyan bir parçasını oluşturmaktadır.” Petty kuruluşu, 1949’daki ilk yarışından bu yana Sprint Kupasında 268 kez başarı sağlamıştır. Gillett Evernham Motorsports ise, 2001 yılından beri 15 kez başarıya ulaşabilmiştir.

George Gillett ve Richard Petty’e ait Richard Petty Motorsports dört Sprint Kupası takımına sahiptir.

ENTEGRE BİR STRATEJİ İÇİN ENTEGRE BİR ÇÖZÜM

Kıdemli proje mühendisi Kellen Brown, motor geliştirme takımının her hafta en az 10 motor ile ilgilendiğini belirtmiştir. Her biri iki aydan fazla sürmeyen gövde ayarları çok çabuk değişebilmektedir. Mühendislik hizmetleri müdürü Tommy Wheeler ise, sporda kesin olan tek şeyin değişim olduğunu ve bu değişimin oldukça hızlı gerçekleştiğini, gerçek zamanlı olduğunu ifade etmiştir. Richard Petty Motorsports, tasarımdan işleme ve üretime araba geliştirme üretiminin her bir adımındaki görsel 3D tasarımları için CATIA kullanmaktadır.

nascar_3dcatia_1

ENOVIA SmarTeam, takımın mevcut tasarımları yenileyerek gelişimler için zaman yaratmasını sağlayarak,takımın CATIA ürün tasarımları ve mühendislik verisini tekrar kullanım için en uygun şekilde depolar ve izler. 2008 yılında, kullanmakta olduğu 3D kaynak simülasyon çözümü için DELMIA Robotics tercih ederek yeteneklerini geliştirmiştir.

DELMIA, yeni tasarımların izlenmesini hızlandırarak, takımın en iyi uygulamaları gerçekleştirebilmesine ve robot programlamanın yinelemeli çalışmalarını otomatik hale getirebilmesine yardımcı olmuştur.

CATIA: MÜHENDİSLİK HARİKALARININ BAŞLANGIÇ NOKTASI

Tasarım ve Mühendislik bölümünün yardımcı teknik müdürü Steve Oliver, takımının CATIA kullanarak yeni bir motorun neredeyse tüm parçalarını tasarlayabileceğini belirtmiştir. Oliver’a konuyla ilgili şu sözleri kullanmıştır: “CATIA’yı tüm parçaların en iyi şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğinden emin olabilmek için kullanıyoruz. CATIA, geliştirme süresini yaklaşık %50 oranında azaltıyor.”

CATIA ile pek çok yönden tasarruf sağlamak mümkün; ancak bilgi edinimi ve tekrar kullanım bu teknolojinin sağladığı faydalar arasından en önemlileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni tasarımlar, hedeflenen yapısal parametreler elde edilene dek, analiz, revizyon ve ikinci analiz aracılığıyla mümkün olduğunca hızlı şekilde ayarlanabilmektedir. Daha sonra, mevcut makineleştirme ve işleme verisi saniyeler içerisinde güncelleştirilebilmektedir.

nascar_3d_catia_delmia_5

Uyarlama ve işlevsellik minimal düzeyde prototip çalışması ve model ile zaman ve maliyetten tasarruf sağlayarak gerçekleştirilebilmektedir. Dassault Systèmes çözüm setinin kusursuz şekilde uygulanmasının çok büyük bir fark yarattığını öne süren Oliver konuyla ilgili açıklamasına şu sözlerle devam etmiştir: “Tasarım, analiz ve üretim için tek bir kullanıcı ara yüzünde kalmak, gerçekten çok büyük bir üretim kazancıdır. Artık başka tür bir sisteme geri dönmeyi düşünmemiz dahi mümkün değil.”

NE BİLDİĞİNİZİ BİLMEK

CATIA, aynı zamanda arabayı geliştirmek için yapılan alışveriş sırasında da çok önemli bilgilerin edinilmesine imkan tanımaktadır. Tasarım Müdürü Eric Kominek şu açıklamada bulunmuştur: “CATIA’dan önce, alışveriş sırasında değişiklik yapmak zorunda kaldığımızda, mühendise karşı koyabilmemizin bir yolu olmuyordu ve bu bilgi kaybolabiliyordu.

Artık, tüm veri gerçek zamanlı olarak otomatikman edinilebiliyor.” Bir parça tasarlandıktan sonra, o parçayı üretime geçirebilmek oldukça kolay ve etkili bir hal almıştır. ENOVIA SmarTeam çözümünün yapısındaki düzeltme, kontrol ve yönetim sayesinde, takımdaki herkesin, parça çizimlerinin en yeni en güncel kopyalarını edinebilmeleri garanti altına alınmıştır.

Takımın tasarım/üretim mühendisi Kelton Sprinkle konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır: “ENOVIA SmarTeam çözümünde bir tasarım modelini sakladığımızda, makine dükkanı aynı parça dosyasını yazılımlarına taşıyarak gerçekte tasarlamakta olduğumuz model üzerinde araç yolları oluşturabilir. Kısaca şunu söyleyebilirim; tasarım doğruluğu hiç bu kadar iyi olmamıştı.”Kominek’in açıklaması ise şu şekilde olmuştur; “ENOVIA SmarTeam çözümünden önce, şirket, tasarım ve mühendislik projelerini başlatabilmede gerekli güçlü bir süreçten yoksundu. ENOVIA SmarTeam ile yeni projeler hazırlayabilir ve bu projeleri rahatlıkla takip edebiliriz. İnsanların doğru olanları –takımı ilerletebilecek şeyleri yaptıklarından emin olabiliyoruz.”

DELMIA ROBOT KONTROLÜNÜ CİDDİ ANLAMDA KOLAYLAŞTIRIYOR

DELMIA’nın robot simülasyon yetenekleri, takımın zamandan tasarruf sağlamasına ve kaynak ayarlama tasarımlarında maliyetin düşürülmesine yardımcı oluyor. Sprinkle konuyla ilgili şu sözleri dile getirir: “Kaynak makinesinin araç yüzeyini simule edebiliyor ve daha sonra karşılaşabileceğimiz olası engelleri önlemiş oluyoruz ve biliyoruz ki, bu makine ilk parçayı yapmamızdan evvel üç boyutlu bir şekilde çalışabilecek.”Görsel tasarlama ile parçaların artması ve tekrar hazırlanmalarının önüne geçilebilirken, ciddi anlamda zaman alan tekrar programlamaya da ihtiyaç kalmamış oluyor.

delmia_catia_aepro_nascar_

Sprinkle, açıklamasına şu sözlerle devam eder: “Tüm tekrar konfigüre etme ve yineleme çalışmaları, yalnızca yazılım işlemcisinin süresine yatırım yapıldığı görsel çevrede gerçekleştirilebiliyor.” Manuel bir şekilde robot programlamaktansa, DELMIA Robotics çözümünde bir program oluşturarak bu programı robota yükleyebilmek, göze çarpan bir diğer yazılım avantajıdır. Sprinkle, DELMIA Robotics çözümünden yararlanarak, programlama süresinin %40-50 oranında azaltılabileceğini düşünüyor.

Subscribe Share/Bookmark

Kaynak (Source) :

www.richardpettymotorsports.com

www.evernhammotorsports.com

www.emeraldinsight.com

Orjinal Metin : www.3ds.com/contactmag-extra
Orjinal çeviri : www.3dcatia.com
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

3D CATIA modelleri kullanarak, 3DVIA Composer ile canlandırılmış askeri araçlar üretmek, ürün yaşam süresi boyunca daha düşük maliyetler sunarak daha güvenilir bir hale gelmiştir. Bombaya Dayanıklılık- Hampshire, Amerika merkezli, Creation şirketi, Applied PLM Çözümleri tarafından desteklenip tedarik edilen Dassault Systèmes PLM teknolojisi kullanarak, çeşitli araç tasarım ve mühendislik hizmetleri sunar. Şirket son zamanlarda, BAE ve [...]

Onceki Yazilar

Bentley Motors (Bentley Motorlarındaki) işbirlikçi eş zamanlı mühendislik, tasarımdan üretime verim sağlarken, girişim boyunca, 3D iletişiminin faydalarını da sunar. Dünyanın en zeki müşterilerine uyum sağlayabilmek için, şirket, hız ve lüksü, Continental and Arnage türlerinde birleştirir. Bentley’nin Crewe, UK, markayı diğerlerinden Yaklaşık bir asırlık mirasıyla Bentley Motors (Bentley Motorları), dünyanın en ikonik markalarıdan birisi olmuştur. Volkswagen [...]

Sonraki Yazilar