3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Motive Endüstri Tasarımlarının Gelecekteki Arabaları Catia Ile Daha Hızlı

Aralık 30th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

motive_3d_catia“CATIA, küçük ekiplerin, yalnızca birkaç ay içerisinde, baştan uca mükemmel bir araç tasarım ve mühendisliği yapmalarına imkan tanıyarak, otomobil sektöründe bir devrimi gerçekleştirmiştir.”Nathan Armstrong, Motive Endüstrileri’nin Başkanı Motive Endüstriler, çığır açan araç yapımcılarının mükemmel tasarım görüşlerini üretilebilir otomobillere dönüştürmelerine yardımcı olan, Kanada’ya özel bir tasarım ve mühendislik şirketidir. Yakın dönemdeki yüksek profilli bir proje de, iki kapılı, iki sürüş tekerine sahip, şarj edilebilir elektrikli hibrid aracı olan Motive Switch Projesidir. Bu proje ile şirket
2009 Otomotiv X Prize yarışmasına katılmıştır.

motive_3d_catia_2

5 milyon dolarlık X Prize ödülü, güncel güvenlik standartlarına uyumlu, uygulanabilir üretim planına sahip, litre başına 43 kilometre gidebilen (galon başına 100 mil) ve yarışlarda performansını kanıtlamış en iyi aracın yapımcısına gidecek.
Motive Şirketinin yarışmaya katılması, termoforlu vakumlama sistemiyle üretilmiş kompoze şase ve ‘resin-infusion’ kalıbıyla tasarlanmış gövdeye sahip araba olarak bugüne dek tasarlanmış bütün araçlar arasında bir ilk olacak.

motive_3d_catia_4

Switch gibi geleneksel bir araç tasarım yaklaşımı, tasarımcı görülebilir iç ve dış yüzey çevrelerini tanımlamak için serbest biçimli yüzey tasarım araçları kullandığında başlar. Bu yüzeyler daha sonra bağlayıcılarla iç bileşen çevrelerinin yerleşmesi için gizli, iç yüzeylerin tasarlandığı parametrik düz tasarım çevresine, şase, süspansiyon ve diğer araç sistemleriyle birlikte gönderilir.

Geleneksel yaklaşımdan çekinme sebebi, gövde tasarımı her değiştiğinde endüstri tasarımcılarının yeni bir yüzey tasarımı yapmak ve mevcut modeli yeniden tasarlamak zorunda kalmalarıdır. Bu da zaman alan bir süreç olmakla beraber zamanın boşa harcanmasına yol açar.

ARAÇ TASARIMINDA YENİ BİR YAKLAŞIM

Motive Endüstri Şirketinin Başkanı, Nathan Armstong şunları söylemiştir: “CATIA 3D görsel modeli kullanmaya karar vermemiz sayesinde bir otomotiv OEM şirketinin geleneksel yöntemler kullanarak yüzlerce insanla yapabileceği bir işlemi yalnızca birkaç kişiyle yapabilmemizi sağlamıştır.” Ve ekler: “CATIA otomotiv tasarım ve mühendislik sürecinde akıl almaz ilerleme kaydetmiştir. Çünkü CATIA teknolojisi güçlü üretken şekil tasarım araçlarını, tasarım yeteneklerini temel alan bilgiyle birleştirir.”

motive_3d_catia_7

Motive Şirketi yüzey verisini müşterilerinden alır veya en baştan kendisi yaratır. Armstrong şu açıklamayı yapmıştır: “İç ve dış yüzeyler değişirse, yeni yüzeyler almak zorunda kalmaktan ve tasarım modelimizi yeniden başlatmaktan ziyade, değişimi CATIA çevresinde yapıyoruz. Süreç içerisinde ‘farz edelim ki..’ karşılaştırmalarını yapabilmek için kolaylıkla ileri yada geri gidebiliyoruz. Bu da araç tasarım ve mühendislik süreçlerinde zamandan %25-%35lik tasarruf yapmamızı sağlıyor.”

motive_3d_catia_3

BİLGİYE DAYALI TASARIMLARLA ZAMANDAN TASARRUF

CATIA’nın bilgiye dayalı tasarım yetenekleri sayesinde yapılan ek zaman tasarrufları taslaklardaki tasarım parametrelerinin zekice bağlanabilmesini mümkün kılmaktadır. Böylece, bir boyuttaki her hangi bir değişim araç yüzeyleri gibi ilişkili diğer boyutların güncelleştirilmesi otomatik olarak yapılır. Armstrong; “CATIA’nın bilgiye dayalı tasarım yetenekleri fareyle (bilgisayar) yapacağımız birkaç klikle çıkıntı yada bağlantı gibi özellikler kullanabilmemizi sağlamıştır. Tasarımın geri kalanı değişimlerin yer edinebilmesi için kendini otomatik olarak ayarlar” açıklamasında bulunmuştur.

motive_3d_catia_5

“Bilgiye dayalı tasarım, çeşitli araç sistemlerinin birleştirilmesi için gerekli değişimleri kolaylaştırarak tüm tasarım ve mimarlık sürecinden bir başka %10-%15lik tasarruf daha sağlar.” Diyen Armstrong sözlerine şunları ekler: “Bu da farklı yüzey ve model çözümleri için CATIA’dan sağlanan toplam tasarrufu %50 civarına yaklaştırır.”

AVENTEC’E ODAKLANMAK

Motive Firması CATIA yeteneklerini genişlettikçe, rehberlik ve destek için Aventec ve Dassault Systèmes katma değer aracısına güvenir. Calgary, Alberta’da Motive geçerliyken, Toronto dışında, Markham ve Ontario’da Aventec geçerlidir. Armstrong; “Ciddi anlamda uzak bir mesafede olmalarına rağmen Aventec bize olağanüstü destek sağlamıştır.
Aventec ayrıca hangi modüllere ihtiyaç duyduğumuzu tanımlamamıza yardımcı olup yazılımı kurmamıza yüzeysel de olsa yardımda bulunmuştur. En önemlisi, CATIA ile verimde ciddi anlamda bir artış yakalamamıza yardımcı olan güncel ve bilindik teknik destek hizmetleri sunmuştur.” açıklamasını yapmıştır.

motive_3d_catia_8

Armstrong, Motive Şirketinin bu yöntemleri, Motive Switch’deki tasarım ve mühendislik çalışmalarını tamamlayıp sonrasında yarış için iki araç hazırlayabilmek adına kullandığını belirtmiştir. Şirket, CATIA Parça Tasarımlarını (Composites Design), aynı zamanda, eğimli kalıplar hazırlamak, stokların simülasyonu, verim değerlendirmesi, tasarım, gövde ve şase panellerinin materyal seçimini iyileştirmek için kullanmaktadır. Bu yaklaşımla, Armstrong, bileşik yapısal parçaların tasarımı için daha önceden gerekli zamanın %80 inden tasarruf yapma beklentisi içindedir.

Arnhstrong’un konuyla ilgili şu çıkarsamayı yapmıştır: “CATIA küçük ekiplerin, yalnızca birkaç ay içerisinde, baştan uca mükemmel bir araç tasarım ve mühendisliği yapmalarına imkan tanıyarak, otomobil sektöründe bir devrimi gerçekleştirmiştir.”
Ve ekler: “CATIA otomotiv endüstrisinin geleceğidir.”

motive_3d_catia_9

Kaynak (Source) :
Dassault Systemes, www.3ds.com
X Prize, www.xprize.org
Motive Industries, www.motiveind.com
Orjinal metin (Text) : Contact Mag Europe

Subscribe Share/Bookmark


1 Yorum
“Motive Endüstri Tasarımlarının Gelecekteki Arabaları Catia Ile Daha Hızlı”
Avatar
CNA Training

nice post. thanks.
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

1902’de kurulan Ford Motor Firma’sının geçmişi ona bu efsanevi ismi kazandıran pek çok başarıyla doludur. Montaj hatları kullanarak ürettiği çok sayıda arabadan, hala popüler olan Ford Mustang ile orta büyüklükteki otomobil icadına kadar, Ford yenileşme ve kalite adına kalıcı standartlar koymuştur. Ford, CATIA kullanımına Ford Fusion, Mercury Milan ve Lincoln MKZ araç programlarının Body-in- White [...]

Onceki Yazilar

Yıllar önce, New York’taki Urban A&O Mimarlık Firması’nın kurucusu Joe MacDonald; (her bir tekrarın farklı şekilde gerçekleştiği) özyinesiz bir tutum içinde tekrarlanan, tek bir üniteye bağlı mimari kalıpları ile, Harvard Üniversitesi Graduate School of Design tarafından ödüle layık görülmüştür.

Ancak, bu özyinesizlik (tekrarlanmama durumu), matematiksel tanımlamalardan yoksun görüntüleme araçlarının haricinde gerçekleşmektedir. MacDonald, aradığı [...]

Sonraki Yazilar