3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

GID, Dassault Systemes, PLM Çözümü Ile Mucitlerin Büyük Düşünmelerine Yardımcı Oluyor

Temmuz 9th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

CATIA kullanarak, projenin ilk adımının tamamlanmasında zamandan %30 tasarruf etmeyi başardık.”

Jim Grimes, GID Kurucusu ve Baş Tasarımcısı

gid_catia

1998’de yaratıcı beyinler için küçük bir tasarım mağazası olarak kurulmuş GID Gelişim Şirketi (Development Corporation) ürün geliştirme ve üretim için kesinlikle doğru bir kaynak haline gelmiştir. Rekabetçilik yaratabilmek için, GID Şirketi, tasarımlarını geliştirmek için CATIA, veri kompleksliğiyle başa çıkabilmek için ENOVIA SmarTeam ve Çin’deki üretim ortaklarıyla işbirliği sağlayabilmek için 3DVIA Composer modellerini kullanarak son teknolojiyi benimsemiştir.

GID Şirketinin Kurcusu ve Baş Tasarımcısı Jim Grimes yeni teknolojinin takip edilmesinin altı 6 çalışana sahip bir şirket başarısı için hayati önem taşıdığı görüşündedir. Grimes’e göre; “Bu çözümler ilk bir yada iki projede bedeli kendilerine öderler; çünkü, bu çözümler olmadan projenin yapıması dhi söz konusu olamayabilir.”

GID Şirketi Başkanı, Pat McCarville ise şu sözleri ekler; “Dassault Systèmes çözümlerinden faydalanmamız için uyguladığımız mühendislik ve tasarım disiplinleri, her düzeydeki girişimin elde edeceği türden başarıda, tüm mühendislik ekiplerine rakip olarak gösterilebilir.”

GID Şirketinin lider ruhu günümüz zorlu ekonomisinde kar payı dağıtır. Bu da şirketin rakiplerinin alamadığı işleri almasına yardımcı olur ve piyasa niçelerinin birkaçında bulunan baştan sona yetenek dağıtır. McCarville konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Etkili bir uygulama olan Dassault Systems, PLM çözümünü kullanmadan önce, projr başına elde ettiğimiz kar payı %9-%10 arasında iken, bugün GID Şirketi olarak, projeler toptan üretime girdiğinde, proje başına %20-%30 arasında kar payı sağlayabiliyoruz.”sözlerini kullanmıştır.

CATIA TASARIM STÜDYOSU: TASARIM MÜKEMMELLİĞİ İÇİN DEVRİM

 

GID Şirketi, daha farklı tasarım araçları kullanan rakiplerinin kendisiyle kolay kolay karşılaştıramayacağı tasarım yeteneklerini rakiplerine gösterebilmek için CATIA Imagine & Shape ve CATIA Functional Molded Product yeteneklerini birleştirmiştir. Her iki modül de, CATIA Tasarım Stüdyosu, çözüm portfolyolarındandır.

Imagine & Shape, fiziksel modeller kullanmaya gerek kalmadan, serbest biçimli tasarım çalışmaları sağlar. GID Şirketi tasarımcıları, tüketicilerin bir ürünü diğerine tercih etmelerini sağlayan duygusal içeriği de maksimum seviyeye çıkarırken memnun etme ile pratik işlevsellik arasındaki en iyi dengeyi kolaylıkla bulabilirler.

Bu teknoloji –CATIA’YA özel- tasarımcıların üstün tasarım gücüyle projeler üzerinde oynayıp deneme yapabilmelerine izin verir. Parametrik bir araçta yüzlerce özellik ve karmaşık yapı ağaçları gerektirecek projeler, CATIA Imagine & Shape’de yalnızca birkaç düzine özellik ile kolaylıkla başarılabilir.

“Dassault Systèmes çözümlerinden faydalanmamız için uyguladığımız mühendislik ve tasarım disiplinleri, her düzeydeki girişimin elde edeceği türden başarıda, tüm mühendislik ekiplerine rakip olarak gösterilebilir.”

Pat McCarville, GID Başkanı

 

Grimes yapyığı açıklamada şu sözleri kullanmıştır: CATIA Imagine & Shape ile çok sayıda kavramı kolaylıkla gliştirebiliyor ve sonrasında da bu kavramları müşterilerle birlikte tek bir tasarım yaratmak için değiştirebiliyorum. CATIA kullanarak, projenin ilk basamağının tamamlanmasında, zamandan %30 tasarruf sağladık.

Functional Molded Product ise, bölme çizgileri ve taslaklar gibi faktörelere başvurmak için boşluk geometrisi tanımlama ve modeli çekirdeğinden ayırma gibi yöntemlerle tasarımı başarılı bir şekilde üretilebilir bir ürüne dönüştürür. Grimes’e göre, Functional Molded Product, GID Şirketine, üretim ortaklarına göndereceği tasarımın her defasında, ilk denemede, mükemmel bir prototiple sonuçlanacağının teminatını verir.

Functional Molded Product, aynı zamanda, şirkete, tasarım döngüsünü kısatlma ve tasarımın kompleks yapısıyla başa çıkabilme imkanı da tanır. Grimes bunun için şu sözleri kullanmıştır: “Bu teknoloji, müşterilerimizin beklediği kaliteye ulaşıp taleplerini karşılayabilmek için gerçek bir anhtardır. Başka herhangi bir şekilde asla hayal edemeyeceğim başarılara imza atmama imkan tanıyor. Eğer CATIA‘nın daha iyi olan özellikleriyle karşılaşıp bunları kullanırsanız küçük bir işletme olarak tahmin edemeyeceğiniz ölçüde güçlenirsiniz”

STRATEJİK ADIMLAR

Şirket, stratejijk olarak ilerledikçe, üretim adına gelişim ve kaynak aramak için olduğu kadar, 3D tasarım verisini yönetebilmek için de, ENOVIA SmarTeam modelini uygulamıştır. ENOVIA SmarTeam, GID Şirketinin işlem süreçlerini hızlandırmış; 3D tasarımından sağlayıcılarla iletişime; üretim, maliyetlendirme ve verinin yeni projelerde tekrar kullanılabilmesi için saklanması gibi işlevlerde doğru BOMların oluşturulması için veri yönetimine yardımcı olmuştur.

GID aynı zamanda, üretim belgelendirme sürecinde zamandan ve maliyetten tasarruf yapılabilmesi için mevcut ürün tasarımıyla üretim verisini tekrar kullanabilen, 3DVIA Composer modelini de kullanmaktadır. Teknik tasarım ve görsel ifade sürecini 3DVIA Composer modeli ile kolaylaştırarak, daha az zaman harcanır ve giderler azaltılabilir. Her tasarım değişiminde, 3DVIA Composer ile yapılan belgelendirme güncelleştirilir.

3DVIA Composer, aynı zamada, GID’in Çinli üreetim ortaklarıyla çalışma sürecini de kolaylaştırır. CATIA, 3D tasarım verisi kullanılarak, montaj sürecinin kolay gösterimi için tasarım çizimleri otomatikman oluşur ve aynı zamanda hata kontrolü yapılır. Metiyerine görsel iletişim ile GID Şirketi, dil engellerini ve oldukça pahalı tercüme işlerini ortadan kaldırmış olur.

KUZEY AMERIKA- RAND’A ODAKLANMAK

Grimes, GID Şirketinin CATIA, ENOVIA SmarTeam ve 3DVIA Composer modelleri kullanmasının, küçük şirketine büyük rekabet avantajları sağladığı görüşündedir. Ancak, Grimes aynı zamanda şirketin başarı elde edebilmesi için Dassault Systèmes iş ortakları, Kuzey Amerika RAND çözümlerine de önem verir.

McCarville, RAND’in sağladığı devamlı desteğin GID büyümeye devam ederken, ciddi anlamda önem taşıdığını belirtir ve şunları ekler: “RAND küçük şirketleri –ihtiyaçlarımızı, nasıl çalıştığımızı anlayabilmektedir. Bugün içinde bulunduğumuz duruma ulaşabilmek için desteğine ihtiyacımız vardı ve ilerdeki hedeflerimiz için de desteğine ihyiyaç duymaya devam edeceğiz.

McCarville ve Grimes, Dassault Systems PLM çözümünün GID’ın küçük şirketlerini gelecekteki “serbest” küresel girişimcilerine dönüştürmede “düğüm noktası olma” bakımından büyük önem taşıdığı görüşündedir. Grimes şunları ekler: “CATIA ya yatırım yapma, CATIA’yı öğrenme ve onu değişen koşullara uyarlayabilme görüşündeyiz.”

MOLD & DIE İÇİN CATIA: İHTİYAÇLARINIZA GÖRE MODELLER

Mold & Die için CATIA, şirketlerin ürün ve işlem yeniliklerine odaklanabilme ve küresel piyasada daha etkili rekabet edebilme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacak araçlar sunarak, teknoloji, yöntem ve en iyi uygulamaları birleştiren, baştan sona entegre bir çözümdür.

Bilgi ve çok disiplinli işbirliğine dayanan üretken bir yaklaşımı temel alan Mold & Die için CATIA çözümü, değişimlerin yönetilebilmesini kolaylaştırırken, yazılım araçları endüstrisindeki tüm disiplinlere başvurarak, tasarımdan mühendisliğe, simülasyondan üretime, sürecin bütünlüğünü sağlayabilmek; tasarım, üretim, depolama ve bakım maliyetlerini azaltabilmek, için gerekli yetenekleri sunar.

Kaynak (Source) :

Dassault Systemes, http://www.3ds.com/

www.3ds.com/catiaformoldanddie

http://www.gidcompany.com/

http://www.rand-na.com/

Orjinal metin (Original text) : www.3ds.com/contactmag-extra

Subscribe Share/Save/Bookmark

GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

AMD Grafik Kartları Büyük Montajlarda Gerçek Zamanlı Performansı Arttırıyor. CATIA V5 Release 18 SP4 ve daha yeni versiyon kullanan Dassault Systèmes PLM kullanıcıları artık, AMD’nin ATI FireGL™ ve yeni ATI FirePro™ grafik kartları ile büyük montajlardaki gerçek zamanlı performanslarını arttırıyor. CATIA’nın yeni özellikleri ve sürücüleriyle AMD grafik kartları; süreç zamanlarını %100’e kadar arttırabilmekte ve büyük [...]

Onceki Yazilar

Paris Uçuş Gösterisi (Le Bourget), Fransa, 15 Haziran  2009
            3D ve Ürün Yaşam Çevirimi Yönetim (PLM) çözümlerinde bir dünya lideri olan Dassault Systèmes (DS) (Euronext Paris: #13065. DSY. PA), dünya lideri bir helikopter firması olan Kamov Kuruluşu tarafından bugünden itibaren endüstri lideri görsel tasarım çözümleri ve ENOVIA SmarTeam, Dassault Systèmes proje yönetim ve işbirliği çözümleri [...]

Sonraki Yazilar