3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Ford Küresel Powertrain ve Catia

Kasım 14th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

1902’de kurulan Ford Motor Firma’sının geçmişi ona bu efsanevi ismi kazandıran pek çok başarıyla doludur. Montaj hatları kullanarak ürettiği çok sayıda arabadan, hala popüler olan Ford Mustang ile orta büyüklükteki otomobil icadına kadar, Ford yenileşme ve kalite adına kalıcı standartlar koymuştur. Ford, CATIA kullanımına Ford Fusion, Mercury Milan ve Lincoln MKZ araç programlarının Body-in- White (BIW) (Beyaz Gövde) üretimiyle 2003 de başlamıştır. Sonrasında Ford’un dahili grupları, ana gövde ve elektriksel ürün grupları için de CATIA kullanılmaya devam etmiştir.

ANL Ford’un ünü hala devam etmektedir. Örneğin, 2007’de kendi kategorilerindeki en iyi beş aracı ile, Ford, J. D. Power and Associates Birliği’nden, herhangi bir otomobil firmasının aldığından çok daha fazla sayıda birinci kalite araştırma ödülü almıştır. Küreselleşmenin giderek arttığı günümüzde, otomobil sektöründe artık çok daha fazla sayıda şirket rekabet içerisine girmiştir.

Başarı elde edebilmek için otomobil yapımcıları, müşteri beklentilerinin ötesinde daha fazla sayıda ürün piyasaya sürmeli ve devamlı indirimlerle dikkatleri üzerlerinde tutmalıdırlar. Ford’un CEO’su Alan Mullaly’nin ONE Ford tasarımının dört önceliğinden birisi de kuşkusuz ‘müşterilerimizin talep edip değer verdikleri yeni ürünlerin üretimini artırmaktır.’ prensibidir. Bu endüstrinin başarısına büyük ölçüde katkısı olacak çözüm ise, bir Ürün Yaşamsüreci Yönetim (PLM) sistemi olarak üretimde kilit sağlayıcı görevi üstlenen CATIA’dır.

ford_catia_3dcatia_powertrain

Ford Küresel PD Dijital Yenilikler, C3P-NG Kullanım, Dağıtım & Dijital Yapım Firması’ndan Pete Lamoureux’e göre; mühendislik, aktarım ve motorlu araçlarda, motordan tekerlere gücü ileten aksam olan driveline üretim gruplarını içeren Ford Powertrain (güç nakil organları) kuruluşu (PTO), ‘en iyi karar alma ve en kaliteli ürün dağıtım aşamasında son teknolojiyi kullanan firmalar, bu rekabet dolu ortamda zirveye ulaşabilecek firmalardır.’ prensibini yaratan en son büyük Ford kuruluşudur.

CATIA İLE VERİMLİLİK ARTTIRMA ÇALIŞMALARI

Son derece düzgün bir ekiple yeni programlar hazırlanırken, Ford’un mevcut küresel powertrain ( güç nakil organları) programlarının yer değiştirme sorununu çözmek adına verimlilikte olağanüstü iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, en iyi, en yeni çalışma yöntemleri benimsenip geliştirilerek daha kaliteli, daha uyumlu tasarımlar ortaya konmasına yardımcı olacak kalıp bir strateji ile her tür mühendislik disiplini oluşturmada gerekli geliştirilmiş tasarım özellikleri uygulanmaktadır.

Bu yeni teknolojiden faydalanabilmek için güncellenmiş PTO’s CAD aracı, tasarım adımlarında çözüme daha çabuk ulaşabilmek için tercih edilen mühendislik incelemesine ağırlık vererek, aynı zamanda kullanıcılarına bilgi erişimini arttırmak ve gelişime hız kazandırmak gibi fırsatlar da sunmaktadır. Bundan dolayı Powertrain kuruluşu, Ford’un ürün tanıtım sürecini arttırmaya ağırlık vermesini desteklemek adına yeni ürettiği CATIA çözümünü dünya çapında yaymaya karar vermiştir. Bu çözümle ürün geliştirme maliyetini azaltarak ürün kalitesini yükseltmek mümkündür.

KÜRESEL İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRME

Ford Motor Firması, altı kıtada, 200 pazarda faaliyet göstermektedir. Bu yüzden Powertrain (güç nakil organı) mühendis ve tasarımcılarının, tasarım bilgisini, tasarım sürecini ve tasarım araçlarını dünya çapında, kolaylıkla paylaşabilmeleri gerekir. Powertrain kuruluşu, on dört ülkede, tek başına, kırk iki fabrika, dört tasarım ve mühendislik merkezi, altı prototip tesisle birlikte çalışmaktadır.

Sağlamak zorunda olduğu kesintisiz iletişim ile birlikte kuruluşun iş yükü oldukça ağırdır. Geçtiğimiz sene kuruluş, yirmi ana program kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte sıralı, dizel, v-motor, otomatik ve manuel aktarımları içeren toplamda yüz yirmiden fazla programı da desteklemektedir. Son çıkan Ford Powertrain buluşlarından birisi de, küçük arabalardan büyük kamyonlara kadar çeşitli türden küresel araç için önerilen; yüksek hacimli ve uygun maliyetli bir motor teknolojisi, EcoBoost’dur. EcoBoost benzinle çalışan, doğrudan püskürtmeli, turboşarjlı teknoloji kullanmaktadır. Yakıttan %20 ye kadar tasarruf sağlar ve CO2 yayılmasını %15e varan oranla azaltır. Bu yeni teknoloji, Kuzey Amerika’da, 2009’da üretime giren Lincoln MKS ve Ford Flex ile başlayarak önümüzdeki beş yıl boyunca her sene Ford’un bir buçuk milyon aracında kullanılacaktır.

catia_range-rover-icem-rendering

HIZLI VE AKILLICA HAREKET EDEBİLME

Dassault Systèmes (DS) danışmanları benimsenme sürecinin başlamasında Ford ile birlikte çalışmıştır ve hala Ford’un yeni kapasitesiyle müşterilerine yeni imkanlar sunmasına yardımcı olmaktadırlar. DS danışmanları ayrıca müşteri isteklerine göre uyarlanmış çalışmalar ortaya koymuş, yeni yöntemler geliştirilmesine katkıda bulunmuş ve gelişim süreçlerine hız kazandırmışlardır.

İleri düzeydeki Powertrain çalışmaları kanıtlanmış en iyi uygulamaları temel alarak geliştirilmiş ve Ford’un özel içeriğiyle birleştirilmiştir. Büyük Gaz ve Dizel Motorları Mühendisliği’nden, PTO 6-Sigma Dağıtım Müdürü/Tasarım Yöneticisi, Jeff Bautz konuyla ilgili şu sözleri söylemiştir; ‘Bu uygulamalar kalıp stratejimizi geliştirmemize ve çalışmayı müşteri istekleri doğrultusunda değiştirmemize büyük ölçüde yardımcı olmuştur.’ Ford DS firmasını aynı zamanda küresel bir çalışma programı yaratmak için CATIA ve ortaklığını temel aldığı için tercih etmiştir.

VERİM KAYBINA UĞRAMADAN YAPILABİLEN BÜYÜK DEĞİŞİM

Yedek projeler hazırlanmış ve hem Avrupa’daki hem de Kuzey Amerika’daki motor ekipleri ilk motor tasarımlarını tamamlamıştır. Montaj iletimi için hazırlanmış pilot projelerin %95 inden fazlası üretim için model alınıp piyasaya sürülmüştür. İletim ve Driveline (Motorlu araçlarda motordan tekerlere gücü ileten aksam) kuruluşundaki altı programın tümü %80 den fazla faaliyet oranıyla CATIA V5 e geçmiştir. Bu motor firmasındaki beş program faaliyetlerinde %40 a ulaşan bir oranla CATIA V5 e geçmiştir.

Ford ise zaman içerisinde geliştirmiş olduğu özel araç ve yöntemleri korumak için geçtiği CATIA kullanımıyla genişletilmiş kapasitesinin avantajlarından yararlanmaktadır. İletim ve Driveline (Motorlu araçlarda motordan tekerlere gücü ileten aksam), Mühendislik Firması CAD/CAE Müdürü Lisa Grene; ‘Bir yıllık süreçte verimlilik çoktan artmıştır ve artık ileri düzeyde, geliştirilmiş özelliklerin avantajlarını kullanarak daha fazla kazanç elde edebiliriz.’ açıklamasında bulunmuş ve açıklamasına şu sözleri eklemiştir; ‘Böylesine büyük bir değişim ile önemli gecikmeler bekleyebilirdik. Fakat teknik ekibimiz öğrenme sürecinin üstesinden gelebildi. Yalnızca ilk proje, önceki yoğun şekilde özelleştirdiğimiz araçlar ile yetişmesi beklenen zamanda tamamlandı.’

TEMEL TASLAKLAR TASARIMIN SAĞLAMLIK VE TEKRAR KULLANILABİLİRLİĞİNİ ARTTIRIR

İlk pilot projenin başarısından yola çıkan Powertrain kuruluşu tasarım ve mühendislik yöntemlerinde ek gelişmeler uygulayarak ileri düzeyde çözüm özelliklerinden faydalanmıştır.

Örneğin; sağlam ve tekrar kullanılabilir ürünler sunabilmek için Ford Powertrain çalışanları tek bir değişiklik girilerek çok sayıda ilgili parçanın güncellemesini yapabilen temel taslaklar geliştirmişlerdir. Taslak güncelleştirildiğinde, parçalar üzerinde çalışan tüm tasarımcılar bu güncelleştirmeleri otomatik olarak alabilen taslağa başvururlar. Örneğin motorlarda Ford artık çok daha hızlı, zamandan tasarruflu ve/yada daha çok yinelemenin tamamlanabilmesine müsaade eden valf ayarlarıyla ilgili sistemlerin tasarımları için görüşleri yineleyebilmektedir. Bautz ‘kalıplar, silindir başlıkları ve valf ayarlarıyla ilgili sistemlerde, tasarım sürecini her bir yineleme için on bir güne kadar azaltmamıza yardımcı olmaktadır ve genellikle 20 yineleme yapıyoruz.’ açıklamasında bulunmuş ve şu sözleri eklemiştir; ‘Bu da tasarımın daha yüksek bir kalite seviyesine çıkartılabilmesini mümkün kılar.

catia_land-rover-rendering-2-lg

Konuyla ilgili ilk tahminler, bir motor tasarımı oluşturabilmek için gerekli süreyi üç dört haftaya kadar azaltabileceğimiz yönünde yapılmıştır.’ Ford Powertrain mühendisleri daha yüksek kalitede tasarımlara öncülük ederek tasarımın sabit parçalarını sağlamlaştırabilmek için CATIA’da taslaklar oluşturmaya başlamışlardır.

Örneğin dişli ve kamaların iletimleri önceleri manuel olarak biçimlendiriliyordu. Vakit alan bu yöntem aynı zamanda yanlış profil açıları gibi birtakım hatalara da yol açabiliyordu. Fark edilmediği takdirde bu durum kalıplarda düzeltmelerin yapılmasını gerektirebilirdi. Ford Küresel PD Dijital Yenilikleri, Powertrain C3P-NG Yöntem ve Dağıtım Liderliği’nden, Sassan Khoubyari’ye göre: ‘Ford’un bütünleştirilmiş kalıp stratejisi; biçimlendirme standartlarını, mühendislik tasarım kurallarını belirlemek; tekrar kullanılabilirliği arttırmak, kaliteyi yükseltmek ve zaman sürecini azaltabilmek için tüm detayları göz önüne alarak oluşturulmuş bir felsefedir.’ Ford PTO tasarımcıları saha çapı ve dişli sayısı gibi, dişli yada kamaları tanımlamada kullanılan kuralları temel alan veriyi artık girebilmektedirler. Kalıp, tasarımı tipik bir sistemdeki 18 dişliden her biri için ortalama iki saatlik bir kayıt süreci ile otomatik olarak oluşturur. Tasarım değişkenlerini ayarlayarak hatalarda ciddi anlamda bir azalma sağlanmasıyla, değişimlerin hemen uygulanabilmesi sayesinde ek sürenin kaydı sistem çıkışında yapılmaktadır. Aksi takdirde, hatalardaki azalma yüksek maliyetli sistem çıkış değişiklikleri gerektirebilir.

Sabit noktaların kurulup, silindir başlığı ve valf ayarlarıyla ilgili sistemlerin ölçülmesi Ford’un elde ettiği faydalardan birisidir. Valf ayarlarıyla ilgili sistemler (valvetrain) – valfleri, kamçı ucu ayarlayıcılarını ve kavrama kolunu içeren motor aksamları- ile Powertrain kuruluşunun önceki CAD araçları arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Bu yüzden tasarımın aksamları her bir tasarım yinelemesi ile sıfırdan başlayarak yeniden yapılandırılmak zorunda kalmıştır.

Ford mühendisleri CATIA’nın ilgili piston özellikleri sayesinde gerekli parçalar ve bu parçaların bağlantılarına ait sonradan yapılacak her bir yineleme ile tasarımı otomatik olarak güncelleştirecek, baş ve valf ayar sistemleriyle ilgili bir taslak geliştirmişlerdir. Valf ayarlarıyla ilgili sistemlerin taslağı nihayet mühendislik araştırmaları ve üretim araçları için kullanılan ek taslaklar ve diğer tasarım taslaklarıyla birlikte çalışacaktır. ‘Her bir tasarım yinelemesinde tasarruf ettiğimiz zaman geçmişte mümkün olduğundan çok daha fazla sayıda tasarım yinelemesi uygulayabilmemizi sağlar.’ diyen Bautz şu sözleri de açıklamasına ekler: ‘Bu da daha güçlü tasarımlar yaratabilmek ve Ford müşterilerine daha iyi performans sunup güvenlerini kazanabilmek için artık daha fazla zamana sahip olduğumuzu gösterir.’ Powertrain teknik ekibi şuan, ilerideki tüm powertrain programları için taslaklar geliştirmekte ve geliştirilmiş tasarım uygulamaları yaymaktadır.

3dcatiacom

HIZLI BİR BAŞLANGIÇ YALNIZCA İLK ADIMDIR

Ford hızlı bir başlangıcın ağır sonuçlarını hafif atlatmıştır. Ancak, Powertrain ekipleri daha önceden elde edilmiş faydaları temel alarak bunları yeni alanlara yaymakta sayısız yarar görmektedir.

Khoubyari yaptığı açıklamada şu sözleri kullanmıştır: ‘aynı zamanda mühendisliği de geliştirebilmek için, CAD, CAE ve mühendislik disiplinlerini bütünleştirecek yeni fırsatlar keşfetmeye devam ediyoruz.’ Ve ekler: ‘bu ileri düzeyde geliştirilmiş teknolojiyi kullanarak gelişim sürecimizin birkaç gün ya da en fazla birkaç ay sürmesini bekliyoruz.’ Örneğin Ford tasarım kurallarını CATIA uygulamasına katmaya başlamıştır. Bu imkanın bir kullanımı da motoru yerleştirmek ve montaj sürecinde araca yapılan aktarımlar için yetki vermede kullanılabilen koruma ve saklama dilimleri oluşturma özelliğidir. Araçtaki bölmelerin, motor ile aktarım aksamlarından (şanzıman) önce yerleştirilmiş parçalar tarafından zarar görmesini engellemek için istihbarat sağlanmıştır. Fakat bölmeler, bu noktadan sonra yerleştirilecek parçalar tarafından zarar görebilir.

Koruma ve saklama dilimleri, hız arttırılıp azaltıldığında devrilerek yuvarlanabilecek parçaları belirlemek için motor ve şanzıman etrafında tarama yapan kısımlar olarak tanımlanmaktadırlar. Bu yüzden koruma dilimleri diğer parçalardan ayrı tutulabilir. Bautz ‘Bu, görevli bilgisine ek bir teknoloji çözümüdür ve faydalı sonuçlar yaratabilecek durumlar ortaya koyar. Bizimki gibi sağlam bir ekibe doğru araçları verirseniz başarabilecekleri, sınır tanımayacaktır.’ çıkarsamasında bulunmuştur.

Kaynak (Source) :
www.3ds.com

http://www.carbodydesign.com/

http://www.motorauthority.com/

Orjinal Metin : http://www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/

Subscribe Share/Bookmark


1 Yorum
“Ford Küresel Powertrain ve Catia”
Avatar
winstrol

Gerçekten serin ve yararlı bir bilgi parçası. Bizimle bu yararlı bilgiler paylaştı memnunum. Lütfen bize bu şekilde haberdar. Paylaşım için teşekkürler.
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Sunderland Üniversitesi, Formula Student (Formula Öğrenci) yarışında başarı elde edebilmek için, Dassault Systèmes teknolojisi kullanarak kazanmayı öğreniyor.

KILAVUZ
Sunderland Üniversitesi öğrencileri ve danışmanları, her sene düzenlenen uluslararsı bir faaliyette – mühendislik ve diğer bölümlerden öğrencilerin, tek kişilik bir yarış arabası tasarlayıp, yaptıktan sonra yarıştırdıkları, Formula Student (Formula Öğrenci) etkinliği- yer aldılar. Projenin mühendislik ve teknik yanları yanı [...]

Onceki Yazilar

“CATIA, küçük ekiplerin, yalnızca birkaç ay içerisinde, baştan uca mükemmel bir araç tasarım ve mühendisliği yapmalarına imkan tanıyarak, otomobil sektöründe bir devrimi gerçekleştirmiştir.”Nathan Armstrong, Motive Endüstrileri’nin Başkanı Motive Endüstriler, çığır açan araç yapımcılarının mükemmel tasarım görüşlerini üretilebilir otomobillere dönüştürmelerine yardımcı olan, Kanada’ya özel bir tasarım ve mühendislik şirketidir. Yakın dönemdeki yüksek profilli bir proje de, [...]

Sonraki Yazilar