3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Firsthand Technology, 3DVIA Virtools ile Doktorlara,Yanığı Olan Hastaların Acılarını Azaltabilmeleri Konusunda Yardımcı Oluyor

Nisan 10th 2011 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

Yanığı olan hastalar, hem başlangıçta zaten yanığın verdiği acılara hem de devamında izleyecek acı veren yara tedavisine katlanmak zorunda kalırlar.Ancak Washington Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde görevli acı uzmanları SnowWorld adı verilen 3D (üç boyutlu) bir görsel geçeklik (virtual reality/VR) uygulaması kullanmaktadır.Bu uygulama, doktorlar tarafından geliştirilerek 3DVIA Virtools çözümünde Firsthand Technology tarafından hastaları acılarından uzaklaştırabilmek amacıyla oluşturulmuştur.Pek çok durumda hastalar yalnızca daha az seviyede acıyı algılamakla kalmamış aynı zamanda beyin taramalarıyla da ispatlanan bir gerçek olarak, beynin acıyla ilgili eylemlerinde %50’e varan bir düşüş görülmüştür.

>>Müşterilerimiz, kavramlarının hızlı bir şekilde geliştirilebilmesi sayesinde işbirlikçi tasarım sürecinin ortaya çıkmasından ve ortaya çıkan ürünün alıcıları memnun etmesinden son derece mutlular.
Firsthand Technology, CEO VE Teknik Müdürü, Ari Hollander

Washington Üniversitesi araştırmacılarından görsel gerçeklik araştırmacısı Dr. Hunter Hoffman ile acı ve hipnoz uzmanı Dr. Dave Patterson, 1998 yılında, video oyunları teknolojisini kullanarak SnowWorld ismini verdikleri ortamın ilk sürümünü hazırlamışlardır. SnowWorld, yanığı olan hastaları, kar taneciklerinin düştüğü ve hastaların kardan adamlara kar fırlatmak ya da bunun gibi daha farklı etkinlikler yapabildikleri buzlu bir kanyona götürür.

SnowWorld’ün hastaların dalmasına yol açan özelliğinin, onu bu kadar etkili bir çözüm yapan özellik olduğunu belirten Hoffman, açıklamasını şu sözlerle sürdürmüştür: “Hemşireyi açık yanığını temizlerken izlemek hasta için özellikle de çocuk hastalar için hiç de hoş olmayan bir deneyimdir. SnowWorld çizimlerinde dalıp giden hastaların beyinleri, acıdan uzaklaşarak onları bir süreliğine de olsa gerçek dünyadan alıp götürebilmektedir.”

SnowWorld ile elde edilen başarının başlangıçta muazzam olmasına rağmen, araştırmacılar daha yoğun dalıp gitme sağlayabilecek bir ortamın, daha yüksek düzeylerde rahatlamaya yardımcı olacağını düşündüler. Bu yüzden Hoffman ve Patterson, Washington Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşları Howard Rose ve Ari Hollander’a dönerek, üniversitenin Beşeri Arayüzü Teknoloji (Human Interface Technology/HIT) laboratuarından yardım istemişlerdir.

3D (üç boyutlu) teknoloji uzmanı Hollander ve bir görsel çevre tasarımcısı olan Rose, Firsthand Technology’i “insan için teknoloji” misyonuyla bir “ciddi oyunlar” şirketi haline getirmişlerdir. Şirket aynı zamanda travma sonrası stres tedavisinden tıbbi eğitim senaryolarına kadar çok sayıda uygulama geliştirmiş ve ses, dokunma, VR ortamlarındaki görseller gibi faktörlerin etkilerini arttırabilmek için yazılım arayüzleri geliştirmiştir.
>>SnowWorld çizimlerinde dalıp giden hastaların beyinleri, acıdan uzaklaşarak onları bir süreliğine de olsa gerçek dünyadan alıp götürebilmektedir. 3DVIA Virtools, araştırma ekibimizin göstermiş olduğu başarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
Washington Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakültesi, VR Analgesia Araştırma Merkezi Müdürü, Dr. Hunter Hoffman 

DEĞİŞİM İÇİN ESNEKLİK

Hollander yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirmiştir: “Aslında diğer yazılım uygulamalarında SnowWorld’ün farklı sürümlerini kullanıyorduk; ama sonraları daha esnek bir şeye ihtiyacımız olduğunu anladık. Bu yüzden SnowWorld’ü, Dassault Systèmes 3DVIA Virtools ürünü ile tekrar hazırladık, böylece değişim daha kolay gerçekleşti. 3DVIA Virtools’ın esnekliği SnowWorld yaratıcılarının farklı deneysel hipotezleri daha kolay test edebilmelerine ve daha iyi acı kontrolüyle ilgili faktörleri belirleyebilmelerine yardımcı olmaktadır.”

3DVIA Virtools ile geliştiricilerin ellerindekileri kolaylıkla işleyebildiğini ifade eden Hollander, açıklamasını şu sözlerle sürdürmüştür: “Örneğin, Dr. Hoffman, görüş alanımızı değiştirmemizi istedi. Bu diğer platformlarda ciddi anlamda zaman alabilirdi. Ama 3DVIA Virtools sayesinde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ve kolaylıkla ince ayarları yapabiliyoruz.” 

Dr. Hoffman ise Hollander’in görüşlerini şu sözleriyle doğrulamıştır: “3DVIA Virtools, çok sayıda seçeneği fark edebilmemize yardımcı olan fazlasıyla çok yönlü bir üründür. Üstelik bunu yaparken, kullanışlılığı nasıl olursa olsun değiştirmekten başka çaremiz olmadığını anladığımız fikirleri test etmek için çok fazla zaman ve çaba harcamamıza da gerek kalmıyor. Virtools, araştırma ekibimizin göstermiş olduğu başarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.”

SON DERECE GÜÇLÜ BİR SİSTEM

Rose’a göre; 3DVIA Virtools’un, programlayıcı olmayan kullanıcılar için kullanımının kolay olması, çözümün sunduğu en büyük avantajlardan birisidir. Rose bu konudaki açıklamasına şu sözleri eklemiştir: “Düşüncelerimi hemen pratiğe dökebiliyorum. Bir grup programlayıcıya bağlı olmaktansa, küçük ve atik bir geliştirme ekibi 3DVIA Virtools ile çok şey başarabilir. Firsthand, küçük bir şirket ve Virtools, müşterilerimizin birbirinden farklı istekleri için çok sayıda uygulama hazırlayabilmemize imkân tanıyor.”

3DVIA Virtools’un, görsel oluşum sırasındaki hesaplama yetenekleri, tasarımcıların dinamik gölgelendirici efektleri ve karakter animasyonları oluşturabilmelerine yardımcı olurken, bu çözümü diğer pahalı VR çözümlerinden farklı kılar. Performans maliyeti oranı ile 3DVIA Virtools’un kullanım kolaylığının temel faktörler olduğunu söyleyen Rose, 3DVIA Virtools’un son derece gerçekçi bir deneyim dağıtabilmeleri için parçacıkları, gölgelendiricileri ve sofistike dokuları kullanabilmelerine imkân tanıdığını belirtmiştir.

Firsthand Technology, DS teknoloji ortağı, görsel hesaplama araçlarında bir dünya lideri olan NVIDIA’a ait çok sayıda grafik çözümü kullanmaktadır. Rose bununla ilgili olarak açıklamasında şu sözleri dile getirmiştir: “Kullandığımız gelişim çevresi için profesyonel NVIDIA Quadro çözümünü tercih ediyoruz ve tüketici piyasası için özel olarak hazırlanmış Geforce parçaları, SnowWorld’ü hastanelerde daha etkili bir şekilde kullanabilmemizi sağlıyor.”
SnowWorld’ün 3DVIA Virtools sürümünde, kar taneciklerinin inanılmaz derecede gerçekçi olduklarını söyleyen Dr. Hoffman, bu gerçekçiliğin hastaların daha iyi dalabilmelerine ve dolayısıyla da acılarının daha fazla hafiflemesine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Dr. Hoffman açıklamasına şu sözleri eklemiştir: “Yazılım, bugün mevcut olan en hızlı bilgisayarlardan bütünüyle yararlanarak 3D (üç boyutlu) görselliğe yani bir boyut kazandırır.” 

Programlama hızının da başka bir temel avantaj olduğunu belirten Hollander, 3DVIA Virtools’ın işlevsellik ve esnekliğinin prototiplendirme işlemine hız kazandırdığını getirmiş ve açıklamasına şu sözleri eklemiştir: “Müşterilerimiz, kavramlarının hızlı bir şekilde geliştirilebilmesi sayesinde işbirlikçi tasarım sürecinin ortaya çıkmasından ve ortaya çıkan ürünün alıcıları memnun etmesinden son derece mutlular. ”

Daha fazla bilgi için:
www.firsthand.com
uwmedicine.washington.edu
www.vrpain.com

Kaynak (Source) : www.3ds.com/contactmag-extra

Orjinal Metin (Original text) : perspectives.3ds.com/2010/06/28/immersive-3d-reducing-burn-victims%E2%80%99-pain/
Orjinal Çeviri: www.3dcatia.com


Share

GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

“Kullandığımız entegre DS PLM çözümü, tüm süreç boyunca iletişimimizi sürdürebilmemiz konusunda son derece faydalı olmuştur.” GKN Havacılık Firması NC Programlayıcısı, Tonya COLE. GKN Havacılık Firması, kompleks bileşen ve metal parçaları ile uçak montajlarında uzmanlaşmış başlıca Tier 1 uçak parçası tedarikçilerinden birisidir. Şirket ilk ana bileşen kanat direği, ilk fan içeriği [...]

Onceki Yazilar

Elekta,tüm mühendislik verisi ile ürün yaşam çevrimi kapsamındaki süreçleri birleştirebilmek ve 2500 çalışanıyla ortağına tek bir dijital bilgi kaynağı sunabilmek amacıyla ENOVIA kullanmaktadır. Elekta, ENOVIA sayesinde aşırı miktarda ürün verisini yönetebilmekte ve denetlemeler için belgelerle süreç bilgisini kolaylıkla yerleştirebilmektedir. Elekta, kanser ve beyinle ilgili rahatsızlıkların tedavisi için [...]

Sonraki Yazilar