3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Elektrikle Çalışan Araba Üreticisi Optimal Energy Şirketi Dassault Systèmes V6 PLM Çözümünü Kullanmaya Başladı.

Mayıs 27th 2010 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

3D (üç boyutlu) sistemlerle Product Lifecycle Management (Ürün Yaşam Çevrimi Yönetimi/ PLM) çözümlerinde bir dünya lideri olan Dassault Systèmes (DS), Paris – 2 Mart, 2010 – (Euronext Paris:#13065, DSY.PA), Güney Afrika araba üreticisi Optimal Energy (Optimal Enerji) firmasının, Afrika’nın ilk batarya ile çalışan (elektrikli) arabası Joule’yi DS V6 çözümlerini kullanarak geliştireceğini bildirmiştir. Optimal Energy (Optimal Enerji), ürün tasarım ve veri yönetimi için Dassault Systèmes CATIA ve ENOVIA V6 kullanacaktır. Şehir ulaşım peyzajını dinamik bir “gerçek dünya” elektrikli aracına dönüştürebilmek için Joule, geniş taşıt içi, maksimum 135 km/h hız ve tek bir batarya doluşuyla ortalama 300km’i garantilemektedir.

phpthumb_generated_thumbnailjpg

Optimal Energy (Optimal Enerji) firmasının Yüksek Makine Mühendisi Anton Greeff konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Şuan piyasada çok sayıda elektrikle çalışan araba olmamasına rağmen, genel olarak görülen konsept oldukça küçük arabalardan oluşmaktadır. Bizim aracımız ise, şehir sürüşü için farklı ve etkileyici tasarımıyla rahat bir çözüm sunması için geliştirilmiştir.” Joule’nin çok sayıda prototipi şimdiden yoldadır ve bu araba 2010 sonunda satışa sunulacaktır.

optimal_energy_2

Optimal Energy (Optimal Enerji) firması, kısa sürede deneyimlerini toplamayı başarabilmiş bir OEM’in teknik yeteneklerinden yararlanabilmek için DS çözümlerini kullanmayı seçmiştir. Greff açıklamalarına şu sözleri de ekler: “Otomativ piyasasındaki hedefi çok açık ve mükemmel olan DS çözümleri öğrenme kıvrımlarımıza büyük ölçüde hız kazandırmıştır.”

optimal_energy_3

Optimal Energy (Optimal Enerji) firması, bünyesindeki Avrupa ya da Uzak Doğu merkezli çok sayıda otomativ tedarikçisi ve sistem geliştiricisi ile birlikte, tüm çalışanlara başlangıç gereçlerinden üretime kadar tek bir versiyon ulaşımı sunabilmek için ENOVIA V6 entegre işbirliği platformunu kullanmayı tercih etmiştir. Anton Greff, her şeyin aynı platformda ve birbirine bağlı olduğunu belirtmiş ve eklemiştir: “Eğer birisi ürün bilgisine ihtiyaç duyarsa, gidip bakacakları tek bir yer oluyor.”

Ortaklar ve tedarikçilerle uzaktan çalışmak, maliyeti yükselterek gecikmeler ortaya çıkarabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için Optimal Energy (Optimal Enerji) firması, ENOVIA 3DLIVE kullanmayı tercih etmiştir. Bu sayede, insanlar İnternet üzerinden gerçek zamanlı olarak aynı model üzerinde işbirliği kurabilirler. Konuyla ilgili Optimal Energy (Optimal Enerji) firmasının Konfigürasyon Müdürü Jako von Molendorff şu açıklamada bulunmuştur: “CAD istasyonundaki bir modeldi görebilmek için sürekli olarak seyahat etmek zorunda kalmadan araba üretimindeki çalışanlarla görsel olarak iletişim kurabilmek için 3DLIVE kullanmak bizim için çok önemlidir.”

optimal_energy_4

Dassault Systèmes, PLM satış EMEA yardımcı başkanı Laurent Couillard konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Genç bir şirket olan Optimal Energy (Optimal Enerji) firmasının, son derece tecrübeli araba üreticilerinin hakimiyetinde olan piyasada güçlü bir izlenim bırakması gerekiyordu. Çevreyi koruma konusunda ne kadar istekli ve hassas olduklarını gösterebilmek için V6’ı tercih eden Optimal Energy (Optimal Enerji) firmasının, piyasadaki pek çok elektrikle çalışan araca alternatif olacak bir araba geliştirmesinden son derece memnunuz.”

Optimal Energy (Optimal Enerji) Hakkında

Optimal Energy (Pty) Ltd (Optimal Enerji Ltd.), Cape Town merkezli, özel bir Güney Afrika şirketidir. Yenilebilir, temiz enerji üretme tutkuları, Optimal Energy’nin (Optimal Enerji’nin) ilk ürün sunumu olan Joule’de ortaya çıkmıştır. Bu ürün, şehir ulaşım peyzajının görüntüsünü dönüştürmek için özel olarak hazırlanmıştır. Optimal Energy’nin (Optimal Enerji’nin) kurum içi uzman ve entelektüel yapısı; tasarım, gelişim, markalama ve pazarlamayı temel almaktadır. Şirket, şuanda bünyesinde 100ü aşkın eleman çalıştırmakta ve giderek büyümeyi sürdürmektedir.

Kaynak (Source) :
http://www.optimalenergy.co.za/

Aracın teknik detayları icin:
http://www.optimalenergy.co.za/about/technical_details.php

Orjinal Metin : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/
Dassault Systèmes, Basın Bülteni

Orjinal Ceviri : www.3dcatia.com


SubscribeShare/Bookmark

GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Bentley Motors (Bentley Motorlarındaki) işbirlikçi eş zamanlı mühendislik, tasarımdan üretime verim sağlarken, girişim boyunca, 3D iletişiminin faydalarını da sunar. Dünyanın en zeki müşterilerine uyum sağlayabilmek için, şirket, hız ve lüksü, Continental and Arnage türlerinde birleştirir. Bentley’nin Crewe, UK, markayı diğerlerinden Yaklaşık bir asırlık mirasıyla Bentley Motors (Bentley Motorları), dünyanın en ikonik markalarıdan birisi olmuştur. Volkswagen [...]

Onceki Yazilar

Ticari uzay endüstrisindeki giderek artan küresel mevcudiyet ile, OEM’ler state-of-the-art uçaklarını piyasaya sürme konusunda ilk olabilmek için daha evvel görülmemiş düzeyde yoğun bir baskıya maruz kalmaktadır. Yakıt fiyatlarındaki uçuculuğun işlem sayısını azaltarak toplam yaşam çevrim maliyetlerini düşürme gereğini beraberinde getirdiği göz önüne alınırsa, uçak üreticilerinin temel yapısal parçalar için ileri düzeyde bileşik materyaller kullanmaya başlaması [...]

Sonraki Yazilar