3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Elekta ENOVIA ile Düzenleyici Uyumluluğu Garantiliyor

Nisan 10th 2011 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Elekta,tüm mühendislik verisi ile ürün yaşam çevrimi kapsamındaki süreçleri birleştirebilmek ve 2500 çalışanıyla ortağına tek bir dijital bilgi kaynağı sunabilmek amacıyla ENOVIA kullanmaktadır. Elekta, ENOVIA sayesinde aşırı miktarda ürün verisini yönetebilmekte ve denetlemeler için belgelerle süreç bilgisini kolaylıkla yerleştirebilmektedir. Elekta, kanser ve beyinle ilgili rahatsızlıkların tedavisi için yenilikçi klinik çözümlerde bir öncüdür. Merkezi İsveç’te olan, dünya çapında yaklaşık 2500 çalışana sahip Elekta,  radyo-cerrahi ve radyasyon tedavisi için görüntü güdümlü ve stereo yöntem kullanılan klinik çözümlerde,radyasyon onkoloji uzmanlarıyla nöro-cerrahi uzmanlarına, yakınındaki sağlıklı dokulara zarar vermeden tümörlerle savaşabilmeleri için benzersiz bir yetenek sunan küresel bir liderdir.

Elekta’nın 1972’de ortaya atılan, onkoloji ve nöro-cerrahi alanlarındaki çözümleri, dünya çapında 5000’den fazla hastanede kullanılmaktadır ki, bu da Elekta’nın ileri teknolojisi sayesinde her gün 100.000’den fazla hastaya teşhis konulabilmesinin, bu hastaların tedavi edilmesinin ya da gözlem altında tutulabilmesinin sağlandığı anlamına gelir.

DÜZENLEMERLE UYUMLULUK: PRİM KONUSU

Yaşam bilimleri endüstrisindeki firmalar, kendilerini diğer üreticilerden ayıran benzersiz bir mücadele içine girmişlerdir. Bu mücadelede ürün kalitesini garantileyebilmek için hükümetler ileri düzeyde bir düzenleme yürürlüğe koymuşlardır. Elekta’nın faaliyetlerinin önemli bir parçası da gözlem ve ABD Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) tarafından oluşturulan düzenlemelerle diğer düzenleme kurumlarının hazırladığı düzenlemelere sadık kalmaktır. Bu düzenleme kurumları, Elekta’dan çok yoğun veri ile baş edebilmesini beklemektedir. Örneğin; bir denetim sırasında şirket, ürünleri ve gelişim süreçleriyle ilgili herhangi bir belgeyi mümkün olan en hızlı şekilde sağlayabilmelidir. Tepki verebilme yeteneğini artırmak için Elekta, yazılı veri yönetim sistemini beş yıl önce ürün gelişim ve uyumluluğunda kullanılan ENOVIA çözümü ile değiştirmiştir.

 

ENOVIA İLE İŞ BİRLİĞİNİ ARTTIRMAK

Elekta, ENOVIA ile Elekta, yönetim, güvenlik, iş akışı ve entegrasyon gibi ürün geliştirme alanlarını kapsayan girişim bağlamında esnek bir PLM çözümüne sahip olmuştur. Bu çözüm ürün yaşam çevrimi kapsamında tüm mühendislik verisi ile süreçleri birleştiren tek bir dijital bilgi kaynağı sunar. Erken bir aşamada bile yönetimlerinin ENOVIA için büyük planları olduğunu söyleyen Elekta, R&D yöneticisi Bo Nilsson, Elekta gibi küresel bir şirketin sağlam bir PLM sistemine gereksinim duyduğunu dile getirmiştir.

>>    Daha hızlı bir sistem, daha iyi performans ve ihtiyaçlarımıza daha iyi hitap edebilen bir çözüm sayesinde V6’dan yararlanarak verimimizi daha da arttırmayı umuyoruz.
Elekta, R&D yöneticisi, Bo Nilsson

Elekta İsveç, United Kingdom (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı) ve Çin’de tasarım merkezlerine sahiptir. Her bir ofis, bir tedavi sisteminin farklı parçalarını tasarlamakla yükümlüdür. Elekta, bu ekipler arasındaki iletişim ve işbirliğini, satışları, hizmeti, üretim hizmetlerini ve dış kaynakları geliştirip kolaylaştırabilmek amacıyla ENOVIA Engineering Central (ENOVIA Mühendislik Merkezi) kullanmaktadır. Elekta bu çözümü aynı zamanda parça ile malzemenin nitelik ve nicelik şartnamesi (BOM) yönetimi için de kullanır ve bu şekilde ürün gelişim ve değişim süreçlerine küresel bir boyut kazandırır. Elekta tasarım mühendisi Christian Rossby bu konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Oldukça sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahibiz ve çalışmalarımız eskiye oranla daha akıllıca bir görünüm kazandı. ENOVIA sayesinde herkesin, gerçeğin tek bir biçimine bakmasını sağlayabiliyoruz.”

Şirket, kullandığı CAD verisini entegre edebilmek için ENOVIA Designer Central (ENOVIA Tasarım Merkezi) kullanmaktadır. Bunun yanında Elekta PLM yoluyla ofisler arasında küresel işbirliğine açılmayı ve sisteme daha fazla ortağı dâhil etmeyi planlamaktadır. Zaten sistemde olan taşeronları ile çalışabilmeleri konusunda müşterileri için bunun büyük bir avantaj olduğunu öne süren Nilsson, verinin sistemler arasında benzersiz bir şekilde transfer edilebilmesi için Elekta’nın ERP sistemi ile ENOVIA’yı birleştirmeyi planladığını sözlerine eklemiştir.

BAŞARILI DENETİMLER

ENOVIA, Elekta’nın FDA düzenlemelerine daha etkili bir biçimde sadık kalabilmesine yardımcı olmuş ve gereksinim duyulan bilgiyi mümkün olan en hızlı şekilde vererek başarılı bir denetim gerçekleştirilebilmesini sağlamıştır. Yakın dönemde yapılan bir FDA denetimi bu sayede oldukça başarılı olmuştur. Nilsson bununla ilgili olarak şu açıklamada bulunmuştur: “Denetleyiciler, işlemlerimizin net ve dürüst bir gözlemini veren sistemimizden oldukça memnun kalmıştır. Sistemdeki şeffaflık, yanlış ve yanlış anlamalardan kaçınabilmeye yardımcı olduğu için otoritelerin hiçbir şeyi sorgulamalarına gerek kalmıyor. Aslında FDA, kullandığımız bilgi üzerinde mükemmel bir kontrole sahip olduğumuza dair bizi övmektedir.”

Elekta yakın gelecekte ENOVIA V6’a geçmeyi planlıyor. Nilsson bu konu hakkında şu sözleri dile getirmiştir: “ENOVIA sayesinde zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlayabildik. Önceye kıyasla, belli bir belge ya da planı bulmak bizim için artık çok daha kolay oluyor. Daha hızlı bir sistem, daha iyi performans ve ihtiyaçlarımıza daha iyi hitap edebilen bir çözüm sayesinde V6’dan yararlanarak verimimizi daha da arttırmayı umuyoruz”

 

Kaynak (Source) :

www.3ds.com

www.elekta.com

Orjinal Metin : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/

Orjinal Ceviri : www.3dcatia.com


Share

GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Yanığı olan hastalar, hem başlangıçta zaten yanığın verdiği acılara hem de devamında izleyecek acı veren yara tedavisine katlanmak zorunda kalırlar.Ancak Washington Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde görevli acı uzmanları SnowWorld adı verilen 3D (üç boyutlu) bir görsel geçeklik (virtual reality/VR) uygulaması kullanmaktadır.Bu uygulama, doktorlar tarafından geliştirilerek 3DVIA Virtools çözümünde Firsthand Technology [...]

Onceki Yazilar

(Time-to-Market (TTM (zamanında pazarlama)) = Olası bir ürün konseptinin, düşünce aşamasından başlayıp, tasarım, geliştirilme ve üretim süreçleri sonucunda piyasaya sürüldüğü zamana kadar geçen süreye verilen isim.Bu süre ne kadar kısa olursa o ürünün piyasada daha fazla satılabilme olasılığı artar.)  Ürün yaşamdöngüsü yönetimi (PLM) ve 3 boyut çözümlerinin dünya çapındaki lideri Dassault Systèmes (DS) 9 Kasım [...]

Sonraki Yazilar