3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Daimler 3Boyut Stratejisini Catia’dan NX’ e Çeviriyor

Aralık 5th 2012 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Avrupa otomotiv endüstrisi için büyük bir olay, Daimler AG dünya çapındaki araç geliştirmede Siemens NX’ i kendi standartı olarak seçti.2012 yazından itibaren, Daimler 20 geliştirme merkezindeki işlerini ve kendileri için büyük öneme sahip olan tedarikçilerini tek bir üretim geliştirme platformunda birleştirecektir. Her ne kadar birkaç kısıtlı detay mevcut ise de, şirket öncelikli olarak kendi Teamcenter merkezli Smaragd (yeşil renkli değerli taş) ile PLM sistemi arasında entegrasyonu sağlayarak 3D tasarım ve yaşamdöngüsü yönetiminin (Lifecycle management) 2 üyesiyle tamamen iletişime geçmeye bakıyor.

Şu an Mercedes,Smart,AMG ve daha birçok yolcu otomotiv dünyasını kapsayan Daimler markası ile ve hem Mercedes hem de Freightliner Kamyonları’ nın, Avrupa ve ötesindeki tedarik zinciri için çok büyük etkileri var.


Yapılan açıklamaya göre; ‘‘Daimler konsept tasarımından başlayan,ve tasarım aşamasında simülasyona kadar uzanan yelpazede, tasarım çözümleri ispat konseptine bağlı olarak NX ve Teamcenter kombinasyonlarına dayalı dijital bir işbirliği kuracaktır. Dijital ürün bilgilerinin dünya çapında tek bir veri havuzuna eklenmesi, yeni araç gelişiminde kolaylık sağlayacaktır. Gelişimde paralel işleme, tasarım, üretim planlama ve üretim başlangıçları tüm diğer zincirlerini optimize edecektir. Teamcenter tabanlı NX CAD software’ ın kendi ürün veri yönetimi sistemimiz Smaragd ile kombinasyonu, üretim planlama sayesinde üretim makinelerini yönetmemizi, tasarımdan tüm ürün oluşturma sürecimize kadar entegre edecektir.’’ Diyor Daimler R&D ürünlerin inovasyon ve işlem teknolojileri sorumlusu Prof.Bharat Balasubramanian.

Dassault duyuruyu oldukça garip başlıklı bir basın açıklaması ile takip etti; ‘Dassault Systèmes Daimler’in CAD Seçiminden Haberdardır.’ İdari gerekliliğin bir parçası olarak basın bülteni, Daimler AG’ nin Siemens’ten CAD seçme kararını, yine Daimler’in kendisi tarafından Dassault Systèmes’e haberdar ettiğini duyurdu.Yayından sonra, Daimler AG tarafından Catia V6 değerlendirilmesi hiçbir şekilde tecrübe edilmediği halde bu seçim durumu Dassault Systèmes’e bir süpriz etkisi yapmıştır. Daimler AG’nin şirkete verdiği yanıt ise, kendileri için CAD uygulama portföyleri öncelikli değildir, yapılan bu seçim temel olarak CAD uygulamalarının kendi PDM sistemleri Smaragd ile olan entegrasyonuna dayanmaktadır.


Duyuru, havada hafif acı bir tat bırakarak ortaya çıktıktan sonra V6 diğer PDM sistemlerine PLMV6R2011x’in bir parçası olarak tarafsızlık sağladı, bu olay geçtiğimiz günlerde duyuruldu, fakat açıkça belli ki Daimlerin ilgisini çekebilmek için fazlaca geç kalınmış oldu. DS ayrıca Daimler’in sözleşmesini (Catia için) 2015’e kadar yenilemiş olduğunu (Kasım 2010) ve Delmia,Enovia,Simulia ve 3DVia kitlerini de kullanabileceğini, fakat Catia özelleştirilmiş uygulamalarının kaldırılacağını,diğer uygulamaların ise kullanabileceğini de belirtti.

Daimler AG İzniyle
Otomotiv dünyasının ilginç noktalarından biri de; çevresel baskılar yani alternatif yakıtlı araçların ortaya çıkışı yükselişte ve eğer otomotiv şirketleri dikkatli hareket etmezlerse bugünün lider firmalarının birçoğu, kendilerini kötü bir durumda bulabilirler.


Zaten günümüz araçları 20 yıl öncesine göre önemli ölçüde farklılaşmıştır. Elektroniğin ve bilgisayar kontrollü alt sistemlerin büyüklüğü ve alternatif güç teknolojilerinin artması daha da fazla birleşik olarak artacaktır. Daimler, çok küçük akıllı arabalardan başlayıp (Mercedes dünyasının elektrik ve hibrid tahrikli öncü araçları) performanslı araçlara (AMG) geçmesi arasındaki sürelerin kısalığı ile en çok şaşırtan ve merak uyandıran firmadır. Tabiki ticari taşımacılıkta aynı sorunlarla karşı karşıyadır.


Konunun uzmanı olmasakta, otomotiv dünyası, eğer halen olmadıysa, büyük bir karmaşıklıkla karşı karşıya kalacaktır. Şimdi karmaşıklık platformunu paylaşırken, sizin artık sadece ürünler ve markanız yok, artık aynı platforma dayalı birçok varyant için artan sürücülerinizde var. (Mercedes’in kendi araçları için şimdiden büyük çapta opsiyonlara sahip olduğu biliniyor.)

Yeni sürüş ve güç aktarım teknolojileri sayesinde işler daha da birleşik olacaktır. Bu karışıklıkla ve varyasyonlarla baş edebilmek için, her zaman proses yönetimine ilk anahtar olarak bakmalısınız ve eğer tasarımınız uyuyorsa, verileri bulmak ve yeniden kullanmak istersek o zaman hem 3D tasarımı ve yaşam döngüsü yönetiminin aynı firmadan almak, seçmek daha tercih edilir olacaktır.

Kaynak (Source) :

develop3d.com

www.deelip.com/?p=4878

Orjinal Metin : develop3d.com/blog/damiler-switches-3d-design-strategy-from-catia-to-nx

Orjinal Ceviri : www.3dcatia.com
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

4 monitör çıkışlı grafik kartlarını unutun! AMD, ATI Eyefinity çoklu monitör grafik teknolojisini temel alarak 6 monitör kapasitesini yakalamıştır.Başlamadan önce kendimize şöyle sorabiliriz; neden masa üstümde 6 tane monitör isteyeyim ki ? kahvemi nereye koyacağım? ATI FirePro V9800 kullanarak 6 monitör kullanımı ile AMD yeni bir pazara yoğunlaşmıştır : tasarım [...]

Onceki Yazilar

Mental images tarafından yapılan basın açıklaması NVIDIA GPUs tarafından ivmelendirilen iray photorealism, CATIA V6 dizayn proseslerinin bir parçası haline geldi. Software rendering ve görüntüleme araçlarının dünya çapındaki lideri ve NVIDIA’nın %50 den fazlasının sahibi olan mental images (SAN FRANCISCO & BERLIN–(iş ortaklığı)–), bugünlerde yaptığı açıklamayla iray® rendering teknolojisinin 3 boyutlu
işbirlikçi dizayn çözümü [...]

Sonraki Yazilar