3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Daha Yüksek, Daha Uzak Desktop Engineering

Eylül 1st 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Bir mimar olan Marks Barfield, ziyaretçilerin dikkatini çekebilecek dünya çapında lider bir yapıyı, zamanında, bütçeyi zorlamadan ve özünde sürdürülebilirlikle tasarlayıp dağıtabilmek için Gehry Technologies’ (Gehry Teknolojileri) Digital Project (Dijital Projesi) kullanır.

ÇARKIFELEK

Marks Barfield tarafından tasarlanıp, 209 milyon yolcusu ile, yakın dönemde satılan London Eye, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden birine doğru akan Thames Nehrinin kıyısında, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapı olarak yer almaktadır.

london-eye_3d_catia_1

Marks Barfileld’ın en yakın dönemde tamamlanmış projesi, Kew Botanical Gardens (Kew Botanik Bahçeleri’nde), Treetop Walkway’dir (Treetop Yürüyüş yolu). Bir sonraki ise, İngiltere’nin güney kıyısındaki, daha önce, ünlü ve tarihi West Pier’ın (Batı İskelesi) yer aldığı, Brighton, Seafront’da 170 metre yüksekliğe sahip bir iskele olacaktır. Dairesel bir çember, i360’ın da önerdiği üzere, seyirciler arasında heyecan yaratabilmek adına, tek seferde 170 kişiyi kaldıracaktır.

kew-gardens_1_catia_3d

Şirket, UK VAR, Desktop Engineering (Desktop Mühendislik) tarafından sağlanan Gehry Technologies (Gehry Teknolojileri) Digital Project (DP) (Dijital Proje) teknolojisi kullanarak, tasarım yaratıcılığı ile mühendisliği milyonlarca ziyaretci çekebilecek şekilde birleştirir. Marks Barfield’ın ortağı olan Chris Smiles, bu metodolojinin ne şekilde uygulandığını şu sözlerle anlatmıştır: “Bu uygulama, çoklu ve birbirine bağlı tasarım fonksiyonları; zemin mühendisliği, aerodinamik ve sapma gibi mühendisliği ilgilendiren ticari ve yapısal görüşleri; destek analizi ve kompleks mekanizmaları birleştiren benzersiz savlar ortaya koyar. 2 yıldır Digital Project kullanıyoruz ve parametrik fonksiyonelliğinin, tüm bu görüşleri hesaba katarak tasarımı rasyonelleştirmemize izin verdiği sonucuna ulaştık. Bu çok önemlidir; çünkü, tasarımlarımız, birinci dereceden mekanik ve yapısal analize dayanır ve bu yüzden, son bir çözüme ulaşılmadan önce, çok sayıda değişim kaçınılmaz olarak gerçekleşir.”

GRUP BİLETİ

Marks Barfield DP kullanımı üzerinde eğitilmiş 7 kişiyi, Desktop Engineering (DTE) (Desktop Mühendislik) şirketinde en iyi uygulamaları ortaya koyabilmeleri için, bu ve diğer konularda destek verebilmeleri adına seçmiştir. DTE, multi-endüstri müşteri temeliyle, havacılık ve otomotiv mühendisliğinden AEC sektörüne kadar kapsamlı bir açı ile, en uygun yöntemleri dağıtabilir.

kew_garden_catia_3d

DTE Yönetim Müdürü, Geoff Haines konuyla ilgili şu yorumları yapmıştır: “DP, mimar ve yapı mühendislerine ileri düzeyde tasarım-üretim teknolojisi dağıtabilmek için, Gehry Technologies (Gehry Teknolojileri), Dassault Systèmes CATIA teknolojisinden geliştirilmiştir. Şirket, parametrik 3D’ye dayanan model teknolojisinin daha iyi tasarımlardan daha iyi gelir getirebildiği Arup, Zaha Hadid, SOM, Allies ve Morrison gibi öncü şirketler arasında ciddi anlamda başarı elde etmiştir.”

dte_marks_catia

Bir tasarımın tamamlanmasının ardından, fabrikatörlerle, sözleşme tarafları ve detay desinatörleri ile, çalışmalarına en iyi şekilde uyabilecek formatları kullanarak, iletişim sağlayabilmek için DP kullanılmıştır. Tasarımcı, Yan Gao çalışmanın bu yönüyle ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur: “Tedarik zincirini oluşturan grupla iletişim kurabilmek; tasarım amaçlarının, yapının son halinde fark edilebildiğinin ve danışmanlardan alınan verinin etkili şekilde rasyonelleştirilmesinin ardından tasarım içinde iletişiminin sağlandığının garantisini verebilmemiz açısından çok büyük önem taşımaktadır.”

dte_marks_catia_1

Chris Smiles, yorumlarına şu sözleri de ekler: “Tasarım yinelemeleri ile tasarımın son hali üzerindeki etkilerinin doğru ve zamanında iletişimi, daha tam ve daha kesin veriye dayalı daha iyi kararlar almamıza izin verir. Böylece, daha fazla tasarım seçeneği elde ederken esnekliği de arttırabiliriz; DP, bunu etkili şekilde sağlayabilir.”

kew_garden_catia_3d_1

RADİKAL DEĞERLENDİRME

Etkili şekilde DP kullanımının bir örneği, ters kinematik kullanımının, 200 metrelik mesafe ile birbirine bağlanmış köprü parçalarından oluşan zincir ve pilonların optimum yerleşirmesini sağladığı, Kew Gardens Treetop Walkway (Kew Gardens Treetop Yürüyüş yolu) geliştirmesinde karşımıza çıkmaktadır.

>>Gehry Technologies (Gehry Teknolojileri) Digital Project (Dijital Projesi), ileri düzeyde tasarım-üretim teknolojisi dağıtır.

Projede çok sayıda kısıtlama vardı. Ancak; yakınlardaki ağaçların köklerine zarar vermekten kaçınmak bunlardan birisi değildi; çünkü, bunun için daha evvel radar kullanılarak bir harita çıkartılıyordu. DP’nin parametrik yetenekleri, tasarım unsurlarının ebeveyn çocuk ilişkisine benzer bir şekilde davranmasına izin vererek, projeye bu açıdan katkıda bulunur. Böylece, tasarımcılar, genel şemanın da istediği gibi, tasarım kısıtlamaları içerisinde, bir unsuru çıkarıp, diğerlerini mantık çerçevesinde değiştirebilirler.

DP metodolojisi, aynı zamanda, yürüyüş yolunun malzeme evsaf listesinin de, parçaların standartlaştırılması yoluyla azaltılmasına izin verir ve bunun sonucu olarak, projenin tamamlanması yalnızca 9 ay gibi kısa bir süreye iner. Yan Gao’nun konuyla ilgili açıklamaları şu şekildedir: “DP ile deneyimimiz sonucunda, kısa sürede projeleri tamamlayabilmemize ve başka türlü mümkün olacağından çok daha kısa süre içerisinde sözleşmeleri teslim etmemize müsaade ederek, DP’nin tasarım verimini %30 ile %40 arasında bir değere çıkardığını gördük. Bu şekilde, sözleşme tarafları erken bir zamanda çalışmaya başlayabileceği için, eşzamanlı çalışmalar uygulanabilir. Bu da, üç kollu kompleks pilon tasarımının tasarım ve fabrikasyonunda farklı hisseler ortaya koyar. Bu, geleneksel yöntemler kullanıldığında kolaylıkla gerçekleştirilemez; çünkü, çeşitli taraflardan veri edinmeyi gerektirirken çok sayıda tasarım tekrarıyla sonuçlanabilir. DP olmadan, bu durum oldukça fazla kaynak gerektirecek ve toplamdaki proje maliyetini gözle görülür ölçüde arttıracaktır.”

kew_gardens_catia_3d_5

Bu teknolojinin sağladığı bir başka avantaj ise, Rhizotron’da –ziyaretçilerin ağaç köklerini görebildiği bir yer altı alanı- bulunmaktadır. Rhizotron’un eğimli beton yüzeyi, geleneksel yöntemler kullanılarak anlatılamazdı. DP ve 3D betimlemesi ile, binanın değişken hatları, anlaşılabilir ve tasarımdan ödün verilmeden yapılabilir.

Marks Barfield, gezilip görülebilecek yerlerin tasarım ve yapımında DP’den tam anlamıyla yararlanmaktadır; sırada i360 vardır. Büyük ölçüde sürürülebilir tasarıma dayalı bir pratik olarak, DP, daha az zaaiyat ile daha etkili ve verimli kaynak kullanımını sağlarken, bu vizyonu yansıtıp ifade edebilen, tasarımları kolaylaştırır

i360_marks_catia

i360_marks_catia

Kaynak (Source) :
Dassault Systemes, www.3ds.com
Marksbarfield Architects, www.marksbarfield.com
Desktop Engineering, www.DTE.co.uk
Orjinal Metin (Text) : www.3ds.com/contactmag-extra

Subscribe Share/Save/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

PCO Innovation (PCO Yenilikleri), PLM uygulaması ve yenilik süreçlerinin iyileştirilmesinde uzmanlaşmış, bağımsız bir uluslararsı danışma ve hizmet grubudur. Aşağıda, PCO Innovation, Eşbaşkanı Olivier Létard ile, özellikle Dassault Systèmes müşterilerine destek sağlama gibi konularda, 30 ülkede 500 danışmanı tarafından yürütülen faaliyet türleri üzerine yapılmış bir röportaja yer verilmiştir.

Röpörtajcı: PCO Innovation’ın amaçları neler?

Olivier Létard: PCO [...]

Onceki Yazilar

Londra, Aedas Mimarlık, Abu Dhabi Yatırım Konseyi (ADIC/ Abu Dhabi Investment Council) binasıyla yarışmada kazandığı başarının ardından, şimdi de UK VAR, Desktop Mühendisliğin sağladığı Gehry Technologies Digital Project kullanarak dünyadaki görsel açıdan iz bırakacak yapılardan birini inşa etmeye hazırlanıyor. Bu yapı çok önemli bir amaç için inşa edilmiştir ve çok sayıdaki global ofisiyle birlikte dünyanın en [...]

Sonraki Yazilar