3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Creation Keşfi

Aralık 31st 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

logo13D CATIA modelleri kullanarak, 3DVIA Composer ile canlandırılmış askeri araçlar üretmek, ürün yaşam süresi boyunca daha düşük maliyetler sunarak daha güvenilir bir hale gelmiştir. Bombaya Dayanıklılık- Hampshire, Amerika merkezli, Creation şirketi, Applied PLM Çözümleri tarafından desteklenip tedarik edilen Dassault Systèmes PLM teknolojisi kullanarak, çeşitli araç tasarım ve mühendislik hizmetleri sunar. Şirket son zamanlarda, BAE ve Lockheed Martin gibi OEMler için, askeri araç tasarım ve mühendislik programlarıyla meşgul olmaya başlamıştır.

bae_hampshire_catia

Creation, bu OEMler için, yeni bir Operations Utility Vehicle System (OUVS) olarak, karada giden maden geçirmez, askeri personel ve malzeme taşıyan bir araç; Adaptive Vehicle Architecture (AVA) (Uyumlu Araç Mimarisi) geliştirmiştir. Faseta şekli ile düşük radar ve ısı göstergelerine sahip, 12 tonluk bu araç, Creation tarafından yalnızca 7 ay içerisinde geliştirilmiştir.

jltv_bae_2

Şirketin kurucusu, Bill Davis, bu geliştirilmiş performansı sağlayabilmek için kullandıkları sistemi şu sözlerle açıklar: “Creation şirketi, bu yöntemin sağladığı tasarım ve mühendislik avantajlarından yararlanabilmek için Dassault Systèmes altyapısını geliştirmiştir. Şu anda, 6 set CATIA V5’e sahibiz. Bunlarla 3D modeller geliştiriyoruz. Çalışmamızda, analiz yapı ve montajları ile kinetik performans araştırmaları için hareketli araç fonksiyonları bulunmaktadır. Prototiplendirme ve üretimde ulaşabileceğimiz doğruluk, dijital model boyutu ile son olarak üretilen parçaların boyutu arasında fark olmaksızın, hayret vericidir.”

adaptive_vehicle_architecture

“Bu da, yapımı tamamlanan araçların katı askeri gereksinimlere uyduğunun ancak aynı zamanda, özel görevlerde de başarılı performans sergileyebileceğinin bilincinde olarak, güvenle tasarımlarımızı gerçekleştirebileceğimiz anlamına gelir.”

BARIŞ GÜCÜNE DAYALI TASARIMLAR

Askeri araçlar, kusursuz fonksiyon sergilerler; ancak bazılarının 1948’den bu yana, İngiliz Askeri gücünün ‘yüzü’ olarak düşünülen 100 Land Rover gibi ayırt edici stilleri bulunmaktadır.

Bill Davis konyla ilgili şu açıklamada bulunur: “Belki de gelmiş geçmiş en ikonik araç olduğu için, Land Rover, dünya çapında ciddi anlamda kültürel öneme sahip olmuştur; ancak, günümüzdeki harekat alanında çok fazla eksiği ortaya çıkmıştır ve zırhının olmaması yüzünden eleştirilmektedir. Amerika, Future Tactical Truck System, AVA ve diğer uluslararası askeri araç çalışma paketlerinde edindiğimiz deneyim, yeni bir ‘Z’ aracı üretmemize öncülük etmiştir.”

about_us_pic

BENZERLİKLER ORTADAN KALKABİLSEYDİ

Z, bir Land Rover’a benziyor; ancak bir noktada bu benzerlik sona eriyor. Bill Davis, Creation’ın başarılarını şu sözlerle açıklıyor: “Z, maden geçirmez bir araç sistemidir ve tamamen CATIA V5’de tasarlanmıştır. Arka aksına uygun OUVS’si üzerinde 5.25 tonluk yük taşıma kapasitesi haricinde, aktarma parçalarının %80’ini, İngiliz Ordusu’nun mevcut donanmasından alır.”

“MAN tarafından verilen hareket gücü, ciddi anlamda sürüş performansı sağlarken, ayarlanabilir araç sürüş yüksekliği, halka açık yollarda ekstra sürüş güvenliği ve engebeli arazide daha iyi çekiş gücü sağlar.”

Modüler bir tasarım için, Land Rover ve gelişmekte olan Z ile aynı boyutları kullanmak, standart parçaların araç ile birlikte kullanıldığı ve mevcut askeri lojistik sistemlerin de aynı zamanda mevcut filo kaynağının çoğunu tekrar kullanabilmeyi kabul ederek kullanılabilecek sistemler olduğu anlamına gelir.

Creation şirketi, 3DVIA teknolojisini Z içerisine koyabilmek için, Technology Partner (Teknoloji Ortaklığı), Applied PLM Solutions (Uygulanabilir PLM Çözümleri) ile birlikte çalışarak yasal filo boyutlarına uygun olması açısından karşıt mühendislik kullanmıştır.

ZEKA GEREKTİREN GÖREV

Applied İdare Müdürü, Shaun Clark yaptığı açıklamada şu sözleri kullanmıştır: “Araçta kırılma nedeniyle oluşabilecek hasar tespitinde kullanılan detektörü ile 3DVIA Composer, durum raporları verir ve aynı zamanda merkeze de gönderilen komutları iyileştirebilir. 3D hareketli tamir seçenekleri, personelin hasar tespitinde daha iyi karar alabilmelerine yardımcı olacak bilgiyi sağlayarak, personele sunulur. Bu 3DVIA Composer uygulaması, bu ileri düzeydeki bilgi kaynağıyla Z filo operatörlerine ürün yaşam süresi boyunca daha düşük maliyet sağlayabilmek için, araca hizmet sırasında eşlik eden aynı teknik yayın verisine dayanmaktadır.”

land_rover_z

>>Daha güvenli çalışabiliyoruz.

Shaun açıklamalarına şu sözlerle devam eder: “Şirketlerin kendilerine en fazla yarar sağlayacak IT geliştirmelerinde başabaş gidebilmeleri zordur. Çünkü, akıllıca bir karar alabilmek için, aşırı miktarda verinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. PLM tasarımı, üretim ve kullanım süreçlerine odaklanıp, dünyanın en gelişmiş otomativ ve havacılık tedarik zincirleri ile birlikte çalışarak, Applied, bir teknolojinin potansiyaelini görebilmekte ve bu teknolojiyi farklı ortamlarda, maksimum avantaj getirecek şekilde kullanabilmektedir. 3DVIA Composer kullanımı, ürün yaşam süreci sırasında düşük maliyet sağlayarak, personele alanında avantaj getireceği kesin olan bir uygulamada başvurulan teknoloji stratejisine iyi bir örnektir.”

Bill Davis ise konuyla ilgili şu sözleri ekler: “Creation’da kullandığımız 3D metodolojisi, tasarım, analiz ve üretim performansını geliştirirken, Applied ile de aynı zamanda, yerleşik araç sağlamlığı izlemesini uzatır. Aynı 3DVIA Composer verisi, bu veriyi mevcut modüler parça stoklarında tekrar kullanım için uygulayarak aynı zamanda, yazılımın sunduğu, ileri düzeydeki 3D hareketli işlem talimatlarından ve bakım mühendislik eğitimi yeteneklerinden yararlanarak, maliyetten tasarruf sağlayan işlemciler için mevcuttur.”

Creation’ın hala üzerinde çalışılılmakta olan çok sayıda projesi bulunmaktadır. Bu projelerden her birisi, şirketin tasarım-üretim metodolojisinin çekirdeğini oluşturan 3D tasarım çalışmalarından tam olarak faydalanabilmek için, Dassault Systèmes yazılımının en ileri düzeydeki yönlerinden tam olarak yararlanmaktadır. Applied ile birlikte, Creation, 3D teknolojisini askeri araç yapımına getiriyor ve bu sayade, çok sayıda yaşamın kurtarılmasına yardımcı olurken ve dünya sorunlarına bir parça barış getirmiş oluyor.

Kaynak (Source) :
www.AppliedGroup.com
www.Creationteam.co.uk
www.3ds.com
Orjinal Metin :www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/

Subscribe Share/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Yıllar önce, New York’taki Urban A&O Mimarlık Firması’nın kurucusu Joe MacDonald; (her bir tekrarın farklı şekilde gerçekleştiği) özyinesiz bir tutum içinde tekrarlanan, tek bir üniteye bağlı mimari kalıpları ile, Harvard Üniversitesi Graduate School of Design tarafından ödüle layık görülmüştür.

Ancak, bu özyinesizlik (tekrarlanmama durumu), matematiksel tanımlamalardan yoksun görüntüleme araçlarının haricinde gerçekleşmektedir. MacDonald, aradığı [...]

Onceki Yazilar

Richard Petty Motorsports görevlileri NASCAR’daki klasik avantaj kaynağı olan mekanik yeteneğin mühendislik üstünlüğü tarafından bastırıldığı görüşündeler. DS PLM, şirket başarısındaki esas unsurlardan biri haline gelmiştir. Başarımızın kaynağı zamanlama açısından piyasaya göre hareket etmek ve bunu yaparken en uygun maliyeti kullanmaktır. Dassault Systemes PLM, bu başarının vazgeçilemez bir parçasıdır.

Richard Petty Motorsports, Mühendislik Hizmetleri Müdürü, Tommy Wheeler [...]

Sonraki Yazilar