3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Catia V5 Analiz Kabiliyetleri

Temmuz 28th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

Catia V5′in analiz kabiliyetleri temel Doğrusal Olmayan ve Termal Analizi de İçerecek şekilde genişletildi. Bir Dassault Systèmes gerçekçi simülasyon markası olan SIMULIA artık Doğrusal Olmayan Yapı Analizi (Nonlinear Structural Analysis (ANL)) ve Termal Analizi (Thermal Analysis (ATH)) de sunmaktadır. Bu ürünler; tasarımlarını tam olarak ölçmek isteyen ve bu tasarımların gerçek hayattaki performanslarını hızlıca ölçmek isteyen tasarımcılar ve tasarım mühendislerini hedef almaktadır. ANL ve ATH içeriğindeki temel doğrusal olmayan ve termal analiz özelliklerine erişebilmek için öncelikli olarak kullanıcıların; CATIA V5 analizlerinin omurgasını oluşturan Üretken Parça Yapısı Analizi (Generative Part Structural Analysis (GPS)) ile çalışıyor olmaları gerekmektedir.

ANL ve ATH içeriğindeki temel doğrusal olmayan ve termal analiz özelliklerine erişebilmek için öncelikli olarak kullanıcıların; CATIA V5 analizlerinin omurgasını oluşturan Üretken Parça Yapısı Analizi (Generative Part Structural Analysis (GPS)) ile çalışıyor olmaları gerekmektedir.

catia-3d-analiz-v5-v6-surface-structural-r18-r19

Doğrusal Olmayan Yapı Analizi (Nonlinear Structural Analysis (ANL))

Doğrusal olmayan yapı analizi; GPS’in kapasitelerini arttırarak, büyük yer değişimleri ve doğrusal olmayan malzemeler gibi doğrusal olmayan etkiler içeren daha gelişmiş simülasyon teknikleri kullanılmasını sağlamaktadır.Lastik gibi hiperelastik malzemelerdeki doğrusal olmayan elastiklik gibi malzeme plastikliği, metal standartları da modellenebilmektedir.Ayrıca ANL; geometrik yakınlıklarına bağlı olarak temas yüzeylerinin otomatik oluşumu gibi gelişmiş temas kabiliyetleri de sağlamaktadır. ANL; tasarımcıların ve tasarım mühendislerinin, lastik gibi doğrusal olmayan tepkilere sahip malzemelerden üretilmiş olan bileşenlerin performanslarını anlamalarını sağlamaktadır.Bu tip durumlarda, tasarımlar esnektir ve büyük yer değişimleri geçirebilirler ya da fazla yüke maruz kalan bileşenlerde kalıcı deformasyonlar oluşabilir.
ANL;

- Büyük yer değişimleri ve rotasyonların etkilerini içerir.

- Malzemelerin kalıcı deformasyonlarını gösterir.

- Lastik ve diğer hiperelastik malzemelerin doğrusal olmayan esnekliklerini modelleyebilir.
- Çoklu analiz ile ardışık olarak birden çok yükleme ile analiz yapılabilmesini sağlar.

- Temas yüzeylerindeki sürtünme gibi gelişmiş temas kabiliyetleri sağlar.

- ATH ile beraber kullanıldığında termal stres analizi yapabilir.

ANL_kontrol kolu: “Doğrusal olmayan ve çoklu stres analizi, bu kontrol kolunun tasarımının yeni bir düzeltmeye gerek duyup duymamasının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.”Termal Analiz (Thermal Analysis (ATH))

Termal Analiz (ATH), tasarımcıların tasarımlarının termal davranışlarını anlamasına yardımcı olacak şekilde GPS’i geliştirmektedir. Yüzeylerin direk ısınması, yüzeylerden akışkan geçişi ya da belirli sıcaklıktaki yüzeylerde, kararlı haldeki ya da geçici sıcaklık dağılımları hesaplanabilmektedir. Termal malzeme özellikleri sıcaklığa bağlı olabilir. Montajlar analiz edilirken, birleşen parçaların arasındaki iletkenlikler de belirlenebilmektedir.

ATH;

- Bir parça ya da montajdaki sıcaklık dağılımını hesaplayabilmektedir.

- Kararlı durumdaki ya da geçici termal tepkiyi belirleyebilmektedir.

- Malzeme özelliklerini sıcaklığa bağlı yansıtabilmektedir.

- Montajlardaki parçaların arasındaki ısı iletkenliğini yansıtabilmektedir.

catia-3d-v5-v6-plm

ATH_fren: “Fren yapılırken, fren diskindeki sıcaklık varyasyonlarını anlamak, yeterli havalandırmayı tespit edebilmek için gereklidir. Termal analiz, frenleme yapılırken frenin sıcaklığının tespit edilmesini sağlamaktadır.”

Kaynak (Source) : http://www.3ds.com

Yazar : Jon Wiening, Dassault Systèmes SIMULIA

Subscribe Share/Save/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Paris Uçuş Gösterisi (Le Bourget), Fransa, 15 Haziran  2009
            3D ve Ürün Yaşam Çevirimi Yönetim (PLM) çözümlerinde bir dünya lideri olan Dassault Systèmes (DS) (Euronext Paris: #13065. DSY. PA), dünya lideri bir helikopter firması olan Kamov Kuruluşu tarafından bugünden itibaren endüstri lideri görsel tasarım çözümleri ve ENOVIA SmarTeam, Dassault Systèmes proje yönetim ve işbirliği çözümleri [...]

Onceki Yazilar

Planatech, bot yapım ve gelişim süreçlerini ilerletebilmek amacıyla, CATIA Analiz ve parça çözümleri için CATIA gibi CATIA modelleri kullanır. Görsel testler sayesinde Planatech, fiziksel prototiplere olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Böylece, tasarım güvenilirliği artarken, bu yenilik sayesinde, üretim süresi %30’a varan oranla azalır.

1989’da, Rigid Inflatable Boats (RIBler) (Esnemeyen Şişirilebilir Botlar) tasarımcısı olarak kurulan Athens temelli [...]

Sonraki Yazilar