3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Catia ile Kamyon Taşımacılığına Devam

Eylül 23rd 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Öncü, Güney Afrika buzdolabı römorku üreticisi SERCO şirketinde, Dassault Systèmes kullanımı aracılığıyla, daha düşük maliyetle, daha hafif, daha uzun ömürlü ve daha güçlü ürünler ortaya koyabilmiştir.

BUZDOLABI ÇILGINLIĞI

Son 25 yılda, SERCO Grubu, geniş çaplı ulusal tamir ve bakım işleriyle birlikte, Güney Afrika’nın en önde gelen buzdolabı römorku üreticisi haline gelmiştir. Zorlu yaşam koşulları boyunca, SERCO römorklarının Güney Afrika’nın bozuk yollarında çok zor şartlarda bile dayanıklılığını koruduklarından emin olmak için, şirketin Mühendislik Müdürü, Denrig Gottemaker, CATIA ve ENOVIA SmarTeam yazılım özelliklerine sahip Dassault Systèmes V5 PLM kullanmaktadır.

Şirket, yılda, pek çoğu soğutucu olan, 240’dan fazla şasi ve aksları tam, buzdolabı, üretip dağıtır. Bu da, şirkete, %60 civarında bölgesel pazar payı sağlar.

Alıcıların, oldukça yeteneksiz çalışanların yıllarca süren yanlış kullanımına dayanabilecek, daha hafif, daha güçlü, daha uzun ömürlü buzdolapları istediği SERCO’da kalite ön plandadır. Şirket, kullanışsız olduğu ve SERCO’nun  kullandığı artarak ilerleyen üretim metodolojileriyle baş edemediği açık bir şekilde görülen, 2D CAD sistemi kullanmaktaydı. Denrig, MAN’da, Dassault Systèmes PLM’yi denedi ve olumlu etkisinin kanıtlandığı SERCO şirketine bu teknolojiyi getirdi.

VERİYE HIZ KAZANDIRMAK

Denrig açıklamalarında şu sözleri kullanmıştır: “CATIA, kesinlikle değerlendirdiğimiz, en sağlam yazılımdır ve bununla birlikte, bizim için oldukça önemli olan büyük montajlarla uğraşabilir; çünkü, römorklarımız, yaklaşık 35 metre uzunluğundadır. Kurulumundan dolayı, plan ve üretim verisi çıktısı hız kazanmıştır. Veriyi bir kez CATIA’ya gönderdiğimizde, ciddi anlamda verim görülebilmektedir.”

CATIA metodolojisi, SERCO’da, CATIA’dan alınan veriyi işlemesi için yakın dönemde tanıtılan Dassault Systèmes ENOVIA SmarTeam yazılımı ile daha tam bir PLM kurulumuna doğru giden yoldaki ilk adımdır. 3D modelleri, tasarım düzeyi revizyonlarına olan bağlantıların, 3D modellerinin çeşitli sayıda oluşturulmasıyla birlikte sürdürüldüğü ENOVIA SmarTeam’de oluşturulur. SERCO, bu modellerin diğer bölümlere ve kendi çalışmalarına yardımcı olması açısından bu modeli kullanacak ortaklara daha genel olarak temin edilmesine izin vereceği yönünde planlar yapmaktadır.

serco_3d_catia_3dcatia_1

Çalışma talimatları oluşturabilme, ağ tabanlı materyaller geliştirme ve diğer kullanıcıların ihtiyaçlarına da en iyi şekilde uyacak biçimde bilgi sağlama yetenekleri sebebiyle 3DVIA kullanımı gibi gaha başka Dassault Systèmes PLM yazılımlarını da SERCO’da kullanmaya başlamakla ilgili daha geniş kapsamlı planlar yapılmaktadır. Bu da, daha geleneksel iletişim tekniklerinin yerini alması için, 3DVIA’nın 3D model animasyon prosedürleri kullanılarak SERCO personelinin montaj ve bakım üzerine eğitilmesine yardımcı olacaktır.

Mevcut sistem, bilginin mühendislere geçmesine izin verir. Bu bağlamda, bu durumun faydalı noktalarından birisi de; tasarımların, sayısal bölümlerle model yinelemelerini gerçekleştirebilmek için, Microsoft Excel elektronik tabloları kullanılarak değiştirilebilmesidir.  Bu teknik ile, zamandan tasarruf etmek de mümkündür. Denrig konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullanmıştır: “Rakamlar her şey demektir; bu yüzden, parça sayıları ve değişim düzeyleri gibi ilgili veriyi taşıyan bir tasarım revizyonu,  yanlışları azaltabilir ve  çalışma akışımız içerisindeki büyük kısıtlamaları ortadan kaldırabilir.”

KAMYON ŞOFÖRLERİ

Denrig açıklamalarına şu sözlerle devam eder: “Mühendislik ve ilgili süreçlerimiz sırasında 3D kullanımı, modelden bir materyal listesi çıkarmamıza ve aynı anda doğru fiyatlandırmalarla görsel piyasa materyallerini hazırlamamıza izin vermektedir. Bu sistem, bir 2D orjinalinden bir 3D görüntüsü çıkarmaktan öte, ürünleri gerçekte oldukları gibi görmemize de imkan tanır. Sistem aynı zamanda, doğrudan makine programlamasını sunarak, daha yüksek düzeyde üretim doğruluğu ve daha iyi maliyet kontrolü sağlar. Bununla birlikte, daha sonradan yeniden çalışma ve rodaj gereksinimini azaltan daha iyi bir ürün elde ederek, parça ve düzenlemeleri geliştirdik. Parça uyumunun, üretim hızını arttırarak piyasa sürümüne de hız kazandıracağının farkındayız.”

SERCO, 3D stratejisi sırasında şirketi başarıyla yönlendirmeye yardımcı süreçlerin geliştirilmesinde, uygulanan şirket içi ve uluslararası standartlara ulaşarak, bu standartlara uyum sağlayıp bunları sürdürebilmektedir. Denrig Gottemaker, açıklamasında kullandığı şu sözlerle bu planın altını çizmekte yarar görmüştür: “Parametrik planlar hazırlayıp ENOVIA SmarTeam’de oluşturulan veriden önemli bölümler tanımlayarak, tasarım sürecimizde %70’e varan bir azalma elde edebildik. Tasarımcılarımız, daha kısa sürede daha fazla iş ortaya koyabilir ve motivasyonlarını arttırarak genel geliri yükselten daha iyi iş deneyimleri kazanabilirler.”

“Dassault Systèmes CATIA ve ENOVIA metodolojileri, SERCO için daha verimli ve üretken bir gelecek hazırlayabilmeye yardımcı yeni gelişmeler üzerinde durabileceğimiz bir ortam hazırlarlarlar.”

DEVASA TEKERLER YOLDA

Sonuç olarak, Denrig, SERCO’nun  Dassault Systèmes teknolojisi kullanmaya başladığından bu yana elde ettiği başlıca avantajları şu sözlerle anlatmaya çalışmıştır: “Aynı zamanda ilgili veriyi de içeren, anlaşılması ve okunması kolay 3D imgelemesi oluşturarak, iç ve dış tedarik zincirlerimiz için, doğru ve alakalı bilgiyi kalıcı olarak sağlayabiliyoruz. Bu da, yalnızca, basit bir biçimde sunulan kompleks veriye ulaşmak için yarı nitelikli iş gücüne değil aynı zamanda üst düzey mühendislik analizi ile aynı 3D modelindeki simülasyona da izin verir. 3D, giderek, herkes tarafından anlaşılarak kullanılabilen, evrensel bir dile dönüşmektedir. Çünkü unutmamak gerekir ki; bir resim, bin sözcüğe bedeldir.”

Kaynak (Source) :

Dassault Systemes, www.3ds.com

www.serco.co.za

www.cdcza.co.za

Orjinal Metin (Text) :  www.3ds.com/contactmag-extra

Subscribe Share/Bookmark
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Londra, Aedas Mimarlık, Abu Dhabi Yatırım Konseyi (ADIC/ Abu Dhabi Investment Council) binasıyla yarışmada kazandığı başarının ardından, şimdi de UK VAR, Desktop Mühendisliğin sağladığı Gehry Technologies Digital Project kullanarak dünyadaki görsel açıdan iz bırakacak yapılardan birini inşa etmeye hazırlanıyor. Bu yapı çok önemli bir amaç için inşa edilmiştir ve çok sayıdaki global ofisiyle birlikte dünyanın en [...]

Onceki Yazilar

Sunderland Üniversitesi, Formula Student (Formula Öğrenci) yarışında başarı elde edebilmek için, Dassault Systèmes teknolojisi kullanarak kazanmayı öğreniyor.

KILAVUZ
Sunderland Üniversitesi öğrencileri ve danışmanları, her sene düzenlenen uluslararsı bir faaliyette – mühendislik ve diğer bölümlerden öğrencilerin, tek kişilik bir yarış arabası tasarlayıp, yaptıktan sonra yarıştırdıkları, Formula Student (Formula Öğrenci) etkinliği- yer aldılar. Projenin mühendislik ve teknik yanları yanı [...]

Sonraki Yazilar