3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

AMD ATI FirePro V9800 6 HD Monitörü Destekliyor

Mayıs 16th 2012 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

4 monitör çıkışlı grafik kartlarını unutun! AMD, ATI Eyefinity çoklu monitör grafik teknolojisini temel alarak 6 monitör kapasitesini yakalamıştır.Başlamadan önce kendimize şöyle sorabiliriz; neden masa üstümde 6 tane monitör isteyeyim ki ? kahvemi nereye koyacağım? ATI FirePro V9800 kullanarak 6 monitör kullanımı ile AMD yeni bir pazara yoğunlaşmıştır : tasarım ve gösterim için ucuz maliyetli ekran duvarlar, dijital market ve müşteri sunumları. Tam teşekküllü bir sistem size en iyi ihtimalle 7000$’ a çıkar ( 2,499$ ATI FirePro V9800, 2500$ yüksek hızlı workstation ve bir kaç bin dolarda 6 HD monitör için ),alternatifler muhtemelen daha fazlaya mal olabilirler.

Örneğin, alternatif olarak 3 tane grafik kartına ve en iyi ihtimalle birden fazla workstation’a ihtiyacınız olacaktır. “Dassault Systèmes ATI FirePro V9800 üzerinden 6 monitör kullanarak CATIA V5 ve V6 deneyimlerinde pozitif veriler elde etmiştir. “

Maliyete artı olarak, AMD tek bir grafik kartı kullanımının birden fazla grafik kartı kullanımına göre daha faydalı olacağına inanıyor.‘‘Çoğu uygulamalar, içeriklerini çoklu GPU’ larda nasıl paylaştıracaklarını bilmiyorlar ’’diyor AMD, EMEA,ATI FirePro pazarlama müdürü Rob Jamieson, ‘‘(Birden fazla grafik kartları kullanırken), ekranın sol yanında nesneyi çeviriyorken, kart veriyi ekranın sağ yanına nasıl gönderiyor? Bir GPU’ daki bütün verileri diğer GPU’ ya mı transfer ediyor? Eyefinity sayesinde, aynı hafıza bloğu ve aynı GPU olduğu için veri kolay algılanıyor. Anlamı; 6 monitörle iyi bir performans elde ediliyor, ve ayrıca çoğu software de bunu algılayıp kullanabiliyor. ’’

 

4 GB AMD ATI FirePro V9800 6 küçük ekran portlarıyla 6 monitör destekliyor

Tabiki, tek bir grafik kartının birden fazla monitöre bağlanması pratikte riskler de taşıyor. AMD nin rakibi Nvidia, şu an sadece 2 monitör destekleyebilen Quadro grafik kartlarına sahip ve diyor ki; tek bir kartın yüksek çözünürlüklü monitörlerle 3 boyut performansını etkin şekilde destekleyecek kadar yeterli değiller.

Bu iddia AMD tarafından kabul edilmedi, ve şöyle bir açıklamayla cevap verildi; şu an bu kart belirli sayıdaki kullanıcı tarafından kullanılıyor ve bize pozitif geri dönüşleri oluyor. Örneğin Dassault Systèmes CATIA V5 ve V6 ya ATI FirePro V9800 kullanarak yaptığı testlerde, performansın tek monitörden 6 monitöre geçildiğinde bile hala iyi durumda olduğunu belirtiyorlar.

Bunların rakamlara dökülmesi istendiğinde, AMD 4 ekran kullanıldığında  performansta %10-15, 6 ekrana geçildiğinde ise % 10 luk tipik azalamalar görülebileceğini söyledi.Bununla beraber bu azalmaların uygulamaların tiplerine bağlı olarak değişebileceğini de ekledi.

Tabik ATI FirePro V9800 yüksek performasnlı bir grafik kartı ve 1,2,3 ya da 4 ekranlı sistemlerde kullanılabilir.

Kartın özelliklerine baktığımızda ATI FirePro V8800 ile benzer özellikler taşıdığını görüyoruz; aynı sayıda akış işlemcisine (1600), aynı hafıza bant genişliğine (147,2 GB/s) ve aynı tip hafızaya (GDDR5) sahiptirler. Bununla birlikte V9800 4 GB hafıza kapasitesine sahipken V8800 ın 2 GB hafıza kapasitesi vardır, akan nokta hesaplama performası 2,72 iken V8800 ın 2,64 tür.

Özellikleri:

GPU

Stream Processors: 1600
Memory Interface: 256-bit

Memory

Size/Type: 4GB GDDR5

Display Outputs

Mini DisplayPort: 6
Max Resolution: 2560×1600 @ 60Hz
Stereo (3-pin DIN): Yes

API/Feature/OS Support

DirectX®: 11.0
OpenGL®: 4.1
Shader Model: 5.0
ATI Eyefinity Technology Support: Yes
ATI CrossFire™ Pro Support9: Yes
ATI FirePro™ S400 Synchronization Module Support (for Framelock/Genlock): Yes
Stream Computing: Yes (OpenCL® 1.1)
OS Support: Microsoft® Windows® 7, Windows® XP, Windows Vista®, Linux®6 (32-bit or 64-bit)

Thermal/Power/Form Factor

Max Power: <225 W
Slots: 2
Form Factor: Full Height / Full Length
Support Energy Star® 5.0 Compliance: Yes
Bus Interface: PCI Express® 2.1 x16

Additional Details

System Requirements

512MB of system memory
CD-ROM drive (or internet access) for software installation
Power supply with one 2×3 and one 2×4 auxiliary power connectors
Windows® 7 / XP / Windows Vista® or Linux®10  (32-bit or 64-bit)
Available PCI Express® 2.1 x16 slot (double wide)

Daha fazla bilgi için: www.amd.com/us/products/workstation/graphics/ati-firepro-3d/v9800/Pages/v9800.aspx

Orjinal Metin (Original text) – Kaynak (Source) : develop3d.com/profiles/the-big-picture

Orjinal Çeviri: www.3dcatia.com
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Ürün başarısı için Catia V5 önde gelen bir çözümdür. Bütün üretim organizasyonlarını; tedarik zincirleri aracılığıyla OEM’lerden bağımsız küçük üreticilere kadar adresler.

Catia endüstrilerde geniş bir yelpazede kullanılabilir; havacılıktan otomotive ve endüstriyel makinelere, elektroniklerden, gemi inşaatına, tesis dizaynına ve tüketim mallarına kadar.

Bugün Catia herhangi bir şeyi örneğin; uçaktan, mücevherler ve elbiselere kadar tasarlamak için kullanılıyor.

Komple ürün [...]

Onceki Yazilar

Avrupa otomotiv endüstrisi için büyük bir olay, Daimler AG dünya çapındaki araç geliştirmede Siemens NX’ i kendi standartı olarak seçti.2012 yazından itibaren, Daimler 20 geliştirme merkezindeki işlerini ve kendileri için büyük öneme sahip olan tedarikçilerini tek bir üretim geliştirme platformunda birleştirecektir. Her ne kadar birkaç kısıtlı detay mevcut ise de, şirket öncelikli [...]

Sonraki Yazilar