3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

Alman Otomotiv Ureticilerinin Catia V5R19 Adaptasyonu

Mart 14th 2009 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia V5 Makaleleri

C.M.:Alman otomotiv üreticilerinin Catia V5R19 u geliştirme kararını ne harekete geçirdi? Jean-Daniel Jouanna: Maliyetleri azaltma baskısı büyük alman otomotiv şirketlerinin bir konsorsiyum oluşturmalarına ortaklaşa bir karar alarak Catia V5R19 SP3 kullanmalarına ve tedarikçileride aynınısını yapmaya teşvik etmelerine neden oldu.onlar bu sürümü seçtiler çünkü CatiaV5R19 SP3 yeni fonksiyonların ki bu fonksiyonlar üreticilerin ileri süreç desteği için önemini gözönünde bulundurdu hepsini bir grupta topladı.Her OEM in farklı çevreler ile uyumunu sürdürmek için çoğu tedarikçi OEM lerin farklı sürümlerini kullanmak zorunda kalmaları gerçeği,IT maliyetlerini oldukça yukarı çekti. Aynı CATIA V5 sürümü üzerinde düzenleyerek ( hizaya getirerek), işbirliği ve veri değişimini oldukça basitleştirir.

C.M.: Beklenen CatiaV5R19 fonksiyonlarından bazıları nelerdir?
J-D.J.: Catia V5R19 64-bit desteği sağlar iyileştirilmiş büyük montaj yönetimi ve otamatik çizim jenerasyonu sayesinde önemli verimlilik kazandırır. Volkswagen için olduça önemli,örneğin, 64-bit önceleri uygulaması günler alan şeyi, bir kaç saat içine yapmanızı sağlar.

Ayrıca Porche, CT5 için ortak performans geliştirmelerinin avantajlarından da faydalanmayı umuyor. 2008 yılının başından beri Porche tarafından kullanılan bir Dassault Systèmes CATIA V5 / ENOVIA MatrixOne çözümü ayrıca, Catia V5R19 3D Master proseslerine yeni işlevsellikler dahil etti. Bu işlevsellikler Daimler gibi şirketlere, aktarma organları için kağıtsız bir tasarım süreci imkanı verdi.

Bundan sonra bütün özellikler, delikler ve tolerans bilgisi şimdi çizimlerin yerine, 3D modeli üzerinde birleştirilecek.Bazı ön test çalışmalarından sonra fonksiyonel modelleme teknolojisinin (functional modeling technology) aynı zamanda kullanılan özelliklerin sayısının açıkca azaltılması ile karışık aktarma organı parçlarının tasarımının önemli ölçüde basitleştidiğini doğruladı. CATIA V5R19 aynı zamanda parça ve kalıp sistemi tasarımı değerlendirme sürecini imal edilebilirlik için hızlandırır. Yeni duvar kalınlığı analiz etme özelliği (The new wall thickness analysis ) Daimler ve BMW tarafından beklenilen,üretim süreci ihtiyaçlarını karşılaması ve böylece potansiyel üretim çıktıları öncesinde öngörüde bulunma ve düzeltmelere yardımcı olmasının sağlanması. Catia V5R19, ENOVIA VPM Navigatörün geliştirilen, kilitli kilitsiz mekanizmaları, 3D işbirliğinin optimize edilmesine yardım eder ve hızlı tasarım yinelemesine olanak verir. Formüla bir yarış arabaları üreticileri honda ve toyota gibi ortak 3D data için Gelişmiş eşzamanlı erişim önemlidir çünkü bileşen yinelemeleri hızlı ve sık aralıklarladır.Ve VPM Navigator , bir modelin ağaç yapısının aksine 3D modeline erişimi sağladığından beri Onlar şimdiden, Catia V5R19′in VPM Navigatorünü kullanmayı planlıyor, onların V6′e geçişini kolaylaştırıyor.

C.M.: Catia V5R19 dan Catia V6 ya olan yol hakkında neler diyeceksiniz?

J-D.J.:Öncelikle Bu araba ve kamyon imalatçıları, 2009′da Catia V5R19′i harekete geçirecek, ve muhtemelen Catia V6′e geçişden önce 18 ila 24 ay için üretimde onu kullanacak.Catia V5R19′deki iyileştimelerden sonra ayrıca Catia V6′içinde kullanılabilir,üretici yatrımları korunur.Catia V5R19′den Catia V6′e geçiş, Dassault Systèmes tarafından desteklenen standart geçiş senaryoları yoluyla kolaylaştırılacak. Bu senaryolar,Catia V5 ve Catia V6 verilerinin, Catia V5R19 verileri ile Catia V6 bağlamında iyi desteklenen aynı ortamda yönetildiği(düzenlendiği) yerde bir kaynak sağlayacak.

Kaynak (Source) :

http://www.3ds.com

Orjinal metin : Contact Mag Europe

Subscribe Share/Save/Bookmark


2 Yorum
“Alman Otomotiv Ureticilerinin Catia V5R19 Adaptasyonu”
Avatar
Deniz

Güzel makale teşekkürler.. Devamını bekleriz.


Avatar
Deniz

Catia yansanayisi ile ilgili güzel bir makale..
GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Baştan başa oldukça büyük ilerlemeler , PLM 2.0 gerçeklik olarak yapmak için gerekli olan bütün Catia V6-portföyünde (CATIA,DELMIA,ENOVIA,SIMULIA ve 3DVIA) uyum içinde birbirini takip eden esas değerlerden oluşturulmuştur. Catia V6, 11 Sanayinin karşılıklı PLM süreçlerini kaptmak, mühesndiliklerin ve bütün girişimci işletmelerin süreçlerine bir örnek yapmak için tasarlanır ..

GLOBAL COLLABORATIVE INNOVATION ( KÜRESEL İŞBİRLİĞİ İLE YAPILAN [...]

Onceki Yazilar

Windows XP icin Donanım Gereksinimleri

Catia nın ortak donanım gereksinileri haricinde Microsoft Windows XP için ayrıca donanım gereksinimleri aşağıda belirtilmiştir: ( htpp://forum.3dcatia.com Bknz. Ortak Donanım gereksinileri )

* Sistem birimi: Intel Pentium (R) 4 veya Xeon tabanlı CPU Microsoft Windows XP Professional Edition SP2.

* Grafik adaptörü: 3D OpenGL hızlandırıcı bir grafik kartı gereklidir.

Not: Yerel dönüşümler grafik [...]

Sonraki Yazilar