3DCatia Blog Bölümü
CATIA HABER VE MAKALELER

21.Yüzyıl Zeplin Şirketi & DS PLM

Temmuz 29th 2010 3dcatia.com Tüm Makaleler, Catia Genel Kategori

Yıllar önce, Kanada, Newmarket merkezli 21st Century Airships (21. Yüzyıl Zeplin Şirketi), çok farklı çevresel avantajlara sahip helyumlu zeplinler tasarlar. 1988’den bu yana piyasada olan şirket, jeo-araştırmaları, askeri denetim, hava gözlemi ve felaketler sırasındaki hücre kuleleri gibi geçici altyapıları desteklemek için kullanılan zeplinler tasarlamaktadır.21st Century Airships (21. Yüzyıl Zeplin Şirketi) mühendislik müdürü Tim Buss, günümüz zeplinlerinin çevre dostu, yakıt verimli ve klasik uçaklara alternatif olarak titreşimsiz olduğu görüşündedir. Zeplinlerin popülaritesi, giderek artmaktadır, çünkü çok fazla tür, çok fazla süre ve uzaktan ulaşım ile hassas gözlem işlemleri için gerekli sabitliği sunabilirler.

Buss’a göre: “Bir zeplini havada tutabilmek için çok fazla güce ihtiyaç yoktur. Motor için gereken güç, kaldırma gücü değil yalnızca itme gücüdür. Bu yüzden zeplinler, diğer hava taşıtlarına kıyasla daha az yakıt kullanır ve böylece çok daha verimli bir uçuş biçimi olarak düşünülebilirler.”Buss, 21st Century şirketinin başlangıcından bu yana, farklı düzenlemeleri ve çeşitli düzeyde teknolojileri birleştirerek yaklaşık olarak 18 benzersiz zeplin tasarımına imza attığını belirtmiştir. Alabama’da test edilen son çalışmasında ise, yeni bir gövde tasarımı ile bio-yakıt yetenekleri sunar.

Buss; “Bu zeplin, gerçekten alglerden üretilen yağı dizel yakıtı olarak kullanmaktadır.” CATIA verimimizi ve bunun karşılığında elde ettiğimiz karı arttırmıştır. Bu tam anlamıyla “doğa dostu” olan ulaşım biçimini daha fazla piyasaya sürmemize yardımcı olmuştur.21st Century Airships (21. Yüzyıl Zeplin Şirketi) Başkanı,Hokan Colting

CATIA YENİ BİR TASARIM DÖNEMİ BAŞLATIYOR

21st Century Airships’in yenilikçi yapısına rağmen, şirket kağıt üzerinde tasarımlar yapıp ölçtükten sonra ölçümlerde büyüyebilecek küçük hataları kapatabilmek için fiziksel prototipleri oluşturarak 18 yılını harcamıştır. Tüm bunlar, boşu boşuna yapılan, ciddi anlamda deneme yanılma, zaman ve materyal gerektiren, fazlasıyla yavaş bir süreci oluşturur. 2006 yılında, 21st Century şirketi, bilgisayar destekli tasarım (CAD) için kağıda yazmaya dayanan yöntemlerini geride bırakmıştır. Şirketin CATIA’yı seçmesindeki etken, bu yazılımın havacılık endüstrisindeki tasarım Standardı olmasıdır.

Buss, konuyla ilgili şu sözleri dile getirmiştir: “Düzenleyici uygunluğu düşünülecek olursa CATIA bizim için kesinlikle doğru yazılım platformuydu. CATIA, aynı zamanda FAA’nın (Federal Havacılık İdaresi) ilgilendiği yazılımdı.” CATIA sayesinde, emek, genel masraflar, yapım maliyetleri ve diğer etkenler göz önüne alındığında, verimde en az %60 oranında bir artış elde ettik. Böylece aynı personel ile daha fazla çalışabilir ve verimi arttırmaya devam edebiliriz. 21st Century Airships (21. Yüzyıl Zeplin Şirketi) Mühendislik Müdürü, Tim Buss CATIA’ya geçiş, şirket için çok sayıda avantajı ve gelişimi de beraberinde getirmiştir.

Buss: “CATIA’nın sağladığı tekrarlanabilirlik, bugüne dek gördüğümüz en önemli gelişmelerden birisidir. CATIA’da dış kabuğu (zeplinin dış yüzeyi) tasarlayıp bölümledikten sonra tek bir hata olmaksızın tüm süreci tekrarlayabiliyoruz. Her şey, gerçekten bir öncekinin tam bir kopyası oluyor. Herhangi bir hata yada kusurla karşılaşmıyoruz.

CATIA ile kesinlikle daha kaliteli zeplinler üretebiliyoruz.” Kendisi de bir mühendis olmayan Buss, CATIA kullanmayı öğrenmenin kolay olduğunu belirtmiş ve sözlerine şu şekilde devam etmiştir: “Yalnızca bir haftalık bir kurs sonrasında, şirketteki mühendisimizin olmadığı zamanlarda durumu ele alabilecek yeterli bilgiye sahip olmuştum.”

CATIA aynı zamanda tasarımcıların önceki pratik deneyimlerini, yapısal desteğin doğru yerlerde kullanılabildiğinden emin olabilmek ve zaman ve maliyetten tasarruf sağlayarak zeplin tasarımını inşasından evvel mükemmelleştirebilmek için kullanmalarına imkan tanır. CATIA’nın bileşen özelliklerindeki değişken olma yeteneğinden yararlanarak tasarımcılar, dengeyi garantileyebilir ve sistem ve yükleme konumlandırmalarıyla ilgili doğru tahminlerde bulunabilirler.

AVENTEC

Buss’a göre eğitim süreci, DS iş ortağı Aventec’in sağladığı destek ile şirketin bilgili personeli ve ciddi anlamdaki deneyimi sayesinde fazlasıyla kısalmıştır. Buss açıklamasını şu sözlerle sürdürür: “Aventec, ihtiyaçlarımız doğrultusunda çalışma ve doğru ihtiyaçlarımıza yönelik CATIA paketini uygun fiyata bulmamıza yardımcı olma konusunda mükemmel davrandı.”

Buss, Aventec’in sağlamış olduğu yerel destek ile başlangıçta ve yeni bir yazılıma geçişte CATIA uygulamasının çok avantajlı olduğunu dile getirmiştir. “Aventec ile çalışarak CATIA tam anlamıyla kurşun geçirmez bir özelliğe sahip olmuştur.”

CATIA YENİ KAPILAR AÇIYOR

CATIA’nın ayrıca şirket ortakları konusunda da ciddi anlamda avantajlı bir yazılım olduğu ortaya çıkmıştır. Motor, aktüatör ve diğer parçalar, harici tedarikçiler tarafından temin edilmektedir. Şirket tedarikçilerinin çoğu da CATIA kullandığı için, 21st Century Airships, tedarikçilerinin tasarımlarını doğrudan kendi tasarımlarındaki parçalar için yönlendirebilir.

21st Century şirketi aslında üretim ortaklarından birisi ile birleş bir şirkettir. Birleşme tamamlandığında, her iki şirket de, tasarımdan üretime geçişi kolaylaştırmak için CATIA kullanacaktır. Bununla birlikte, montaj belgelemesi için doğrudan CATIA modelleri kullanarak ürün belgelemesini gerçekleştiren 3DVIA Composer çözümünün kullanımı da düşünülmektedir.

Buss son olarak şu sözleri dile getirmiştir: “Verimin önü açılmıştır. Artık aynı anda pek çok projeyi birlikte ele alabiliyor ve hala her şeyi rahatlıkla izleyebiliyoruz. CATIA ile verimde en az %60 oranında bir artış elde ettik. Böylece aynı personel ile daha fazla çalışabilir ve verimi arttırmaya devam edebiliriz.”

Kaynak (Source) :

www.3ds.com

www.21stcenturyairships.com

www.aventec.com

Orjinal metin (Original text) : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/


Subscribe

Share/Bookmark


GerekliGerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylas

Paged comment generated by AJAX Comment Page

Kuzey Amerika nın en büyük kamu hizmet kuruluşlarından birisi olan Hydro-Quebec şirketi, gündelik işlemlerinde CATIA mühendislik araçlarını kullanan ilk hidroelektrik kuruluşlarından birisi olmuştur.Kuruluş, 2004 yılında ellerindeki 2D (iki boyutlu) yazılım sistemlerinin yerini alması için yeni çözümlerin arayışına girdiğinde CATIA yazılım paketini kullanmaya başlamıştır.

Hydro-Québec, CATIA proje lideri Emmanuel Boivin-Moreau, 3D [...]

Onceki Yazilar

Uzman olmayan kullanıcılar için gerçekçi simülasyon çözümleri ve çığır açan doğrudan-tasarım yeteneklerine ek olarak orta piyasa şirketleri ve küçük takımlar için özel olarak hazırlanmış bir yenilik ile, V6 Release 2010 çözümü, PLM 2.0 – herkes için -çok büyük yeni bir kullanıcı kitlesi için- PLM Online çözümünün piyasaya sürülmesini sağlıyor. The [...]

Sonraki Yazilar